- Hem /
- skribenter /
- Fredrik Schelin /
Fredagstipset 6 hos DinVinguide.se
Fredagstipset 6 hos DinVinguide.se

Fredagstipset 6 hos DinVinguide.se – Bubblor
Charles Heidsieck Brut Réserve
En gammal god vän, Charles. Jag har följt detta vin i många år. Det är en god skumpa man aldrig blir besviken på. Friskt och fruktigt med stora mängder reservvin som ger en härlig mognadston och brödighet. Trots sin fylliga stil så har vinet bra syra och tydlig mineralitet som balanserar upp vinet på ett elegant sätt.
Fredagstipset 6 hos DinVinguide.se – Vitt
KWV Chardonnay 2018
Alla vill ha ett fynd-tips då och då. Detta vin är just ett sådant, för 79 kronor. Här får ni mycket vin för slanten som man brukar säga. En krispig och frisk chardonnay med bra syra och toner av äpplen. Ett vin som man aldrig behöver skämmas för som värd eller värdinna.
Fredagstipset 6 hos DinVinguide.se – Rött
Villa Antinori 2015
Ett klassiskt vin från en klassisk producent. Italien med sitt Toscana skapar denna smaskiga sangioveseblend. Sangiovesedruvan får lite hjälp av bröderna cabernet sauvignon, merlot och syrah. Till det bjuds det på ekfatsaromer, mörka körsbär, kakao och lite kaffe.
Vinet passar utmärkt tillsammans med mat men är heller inte fel som sällskapsvin.





