Gå till startsidan
  • Skribenter
  • Guide
  • Recept
  • Topplistor
  • Artiklar
Google Translate
Gå till sök sidan

DinVinguide.se är en guide för människor som har mat, dryck, vin och livsnjutning som intressen. Våra namnkunniga skribenter inspirerar, utbildar och rapporterar om trender, nyheter och traditioner inom vinvärlden.

Välkommen till DinVinguide.se!

Kontakt

info@dinvinguide.seInstagramFacebook

Information

  • Skribenter
  • Guide
  • Recept
  • Topplistor
  • Artiklar

Följ oss

2026 © Copyright - DinVinguide.se

Byggd med ♥ av Capace Media

  • Hem
  • /
  • skribenter
  • /
  • Anders Levander
  • /
  • Tallinn i sommar

19 juli 2024

Tallinn i sommar

DinVinguide.se är precis återkommen från en kortresa till Estland och Tallinn. Det var en fin upplevelse. Tallinn är en spännande och modern stad med medeltiden runt knuten. Det är lätt att komma hit med Tallink-färjan från Stockholm. Läs mer om Tallinn i sommar.
Tallinn i sommar
Bild från dinvinguide

Anders Levander

Anders är redaktör för Wine Publishing och ansvarig för det skrivna. Fokusområden är Italien, Frankrike och Tyskland.Två böcker har hittills producerats, vilka handlar om Chablis- och Languedocs viner
  • Sommar med Spritz!
    Sofia Ander
    18 juli 2024

    Sommar med Spritz!

    Färgstarka vinglas med ett orange-gnistrande innehåll och en skiva apelsin. Visst är det en Aperol Spritz. En drink som kom-såg-segrade på nolltid här i Sverige. Men spritz är inget nytt påfund, ingen ny uppfinning och inte en one hit wonder. Den har till och med vuxit sig ännu starkare med nya smaker och märken.

    Läs hela artikeln
  • Järnvägsstationen Cognac Cognac vinet som blev destillat
    Magnus Reuterdahl
    10 juli 2024

    Cognac vinet som blev destillat

    Cognac vinet som blev destillat. Eau-de-vie är sprit gjort på vin. Cognac är ett världens mest kända och älskade eau-de-vie. Jag besökte regionen för någon vecka sedan och blev påmind hur bra, hur komplext, mångfacetterad men framför allt elegant denna dryck kan vara. Det jag tycker gör den ännu roligare är dess nära släktskap med min favoritdryck, vinet och att det är en sprit där vi kan prata om terroir. Häng på och lär dig mer om regionen, spriten och druvorna!

    Läs hela artikeln
  • Bild på Umbrien Caprai och Sagrantino
    Anders Levander
    14 juni 2024

    Umbrien Caprai och Sagrantino

    Umbrien är ett vinområde som går lite under radarn vilket är synd. DinVinguide.se har träffat Marco Caprai och provat Montefalco Sagrantino och andra viner. Det var ett spännande möte med vinerna och inte minst mannen bakom det hela, Marco Caprai.

    Läs hela artikeln