Gå till startsidan
  • Skribenter
  • Guide
  • Recept
  • Topplistor
  • Artiklar
Google Translate
Gå till sök sidan

DinVinguide.se är en guide för människor som har mat, dryck, vin och livsnjutning som intressen. Våra namnkunniga skribenter inspirerar, utbildar och rapporterar om trender, nyheter och traditioner inom vinvärlden.

Välkommen till DinVinguide.se!

Kontakt

info@dinvinguide.seInstagramFacebook

Information

  • Skribenter
  • Guide
  • Recept
  • Topplistor
  • Artiklar

Följ oss

2026 © Copyright - DinVinguide.se

Byggd med ♥ av Capace Media

  • Hem
  • /
  • skribenter
  • /
  • Sofia Ander
  • /
  • Sofias tips – tillfälligt sortiment 18 mars 2022

13 mars 2022

Sofias tips – tillfälligt sortiment 18 mars 2022

Lanseringen i mitten av mars blir lite av en mellanlandning med ett mindre släpp om 26 nya viner.
Sofias tips – tillfälligt sortiment 18 mars 2022
Sofia Ander

Sofia Ander

Sofia Ander är värmländskan som under språkstudier i Barcelona, även upptäckte livets goda - vin. Vinintresset följde med hem och resulterade i flytt till Stockholm och sommelierstudier på Vinkällan
  • Sofias tips - tillfälligt sortiment 11 mars 2022
    Sofia Ander
    6 mars 2022

    Sofias tips – tillfälligt sortiment 11 mars 2022

    Ännu en fredag med en stor omgång viner. Denna gång hela 37 nya buteljer - det är bara att kolla vad bankkontot säger och därefter ta ett snack med vinförrådet. 

    Läs hela artikeln
  • Hönsgård
    Magnus Reuterdahl
    2 mars 2022

    Kommer du ihåg höns i curry?

    Kommer du ihåg rätten höns i curry? För mig är det en rätt från barndomen. Första gången jag smakade curry var det som explosion av lycka i gommen, det något speciellt med kombinationen av hetta, sötma och exotiska kryddor. Efterhand har jag dock fått möjligheten att smaka riktig indisk mat från olika regioner i landet och jag tror dock att den höna i curry vi fick i skolan skulle falla ganska platt idag. Jag har därför gjort om recept så att det passar mig lite bättre, det har dock rötterna fast förankrade i 1970-talet. Häng med!

    Läs hela artikeln
  • ugnsbakat ris med linguiça och tomatsås
    Magnus Reuterdahl
    9 mars 2022

    Ugnstekt ris i tomatsås med linguiça

    Ugnstekt ris i tomatsås med linguiça är en ungefärlig översättning av den portugisiska rätten Carne com arroz de lenha ao domingo. Det är en av alla de rätter som jag förknippar med Portugal och som jag gärna lagar för att resa dit i tanken. Det är en utmärkt rätt under våren. Nedan hittar du mitt recept samt några vintips till det.

    Läs hela artikeln