Gå till startsidan
  • Skribenter
  • Guide
  • Recept
  • Topplistor
  • Artiklar
Google Translate
Gå till sök sidan

DinVinguide.se är en guide för människor som har mat, dryck, vin och livsnjutning som intressen. Våra namnkunniga skribenter inspirerar, utbildar och rapporterar om trender, nyheter och traditioner inom vinvärlden.

Välkommen till DinVinguide.se!

Kontakt

info@dinvinguide.seInstagramFacebook

Information

  • Skribenter
  • Guide
  • Recept
  • Topplistor
  • Artiklar

Följ oss

2026 © Copyright - DinVinguide.se

Byggd med ♥ av Capace Media

  • Hem
  • /
  • skribenter
  • /
  • Magnus Reuterdahl
  • /
  • Ugnstekt ris i tomatsås med linguiça

9 mars 2022

Ugnstekt ris i tomatsås med linguiça

Ugnstekt ris i tomatsås med linguiça är en ungefärlig översättning av den portugisiska rätten Carne com arroz de lenha ao domingo. Det är en av alla de rätter som jag förknippar med Portugal och som jag gärna lagar för att resa dit i tanken. Det är en utmärkt rätt under våren. Nedan hittar du mitt recept samt några vintips till det.
Ugnstekt ris i tomatsås med linguiça
Bild från dinvinguide

Magnus Reuterdahl

Magnus Reuterdahl har skrivit om vin sedan 2006 och skrivit för DinVinguide.se sedan 2012. Han skriver gärna om viner från Bourgogne, Bordeaux, Portugal, Centraleuropa och Georgien samt om baijiu.
  • Hönsgård
    Magnus Reuterdahl
    2 mars 2022

    Kommer du ihåg höns i curry?

    Kommer du ihåg rätten höns i curry? För mig är det en rätt från barndomen. Första gången jag smakade curry var det som explosion av lycka i gommen, det något speciellt med kombinationen av hetta, sötma och exotiska kryddor. Efterhand har jag dock fått möjligheten att smaka riktig indisk mat från olika regioner i landet och jag tror dock att den höna i curry vi fick i skolan skulle falla ganska platt idag. Jag har därför gjort om recept så att det passar mig lite bättre, det har dock rötterna fast förankrade i 1970-talet. Häng med!

    Läs hela artikeln
  • Bild på Isterband och Bordeaux
    Anders Levander
    25 februari 2022

    Isterband och Bordeaux

    Jag har en stor svaghet för svensk husmanskost. Till dessa kulinariska storheter dricker jag gärna vin. Häromdagen tillagade jag en av mina favoriter, isterband. Till detta serverades rött bordeauxvin. Det var en fullträff.

    Läs hela artikeln
  • Hummerpasta på sicilianskt sätt
    Magnus Reuterdahl
    2 februari 2022

    Hummerpasta på sicilianskt sätt

    Jag älskar skaldjur och jag älskar pasta. En favorit är pasta vongole, en annan är en pasta med hummer. Den senare brukar i Italien göras på languster och det man framförallt vill framhäva är smaken hos skaldjuret. I denna artikel delar jag mitt recept på en hummerpasta gjord på sciilianskt sätt och vintips därtill. Häng med!

    Läs hela artikeln