- Hem /
- skribenter /
- Sofia Ander /
Maremma – vilt och mäktigt
Maremma – vilt och mäktigt

Maremma – vilt och mäktigt
Vi blickar ut mot en ö, Isola Elba, där Napoleon spenderade 300 dagar i exil under början på 1800-talet. Jag har full förståelse för Napoleon. Jag hade gärna spenderat mer tid i Maremma, dock utan exil-status. Detta är mitt andra besök, efter en kort sejour i vintras. Nu är det högsommar och temperaturen ligger på 35 grader. Vår resa startade i Chianti Classico och avslutas i Maremma, som bara ligger en timmes bilresa bort. Kontrasterna känns däremot oändliga.
Maremma är Toscanas mer vilda och frodiga lillebror. Lätt bångstyrig. Inte lika lätt att tämja. Frågan är om den ens ska tämjas?

Maremma – vilt och mäktigt
Jag fastnar omedelbart för Maremmas varma, vilda och samtidigt välkomnande sida. Fast det har inte alltid varit så. Förr var Maremma platsen dit man inte ville sätta sin fot på. Malaria och andra sjukdomar härjade fritt i detta träskområde. Romarna gjorda tappra försök med att dränerna markerna. Det var först i slutet på 1800-talet och fram till andra världskriget som man lyckades på riktigt. Sjukdomarna besegrades och Maremma välkomnade både turister och rika statsbor som ville fly storstädernas hetta om somrarna.
Med turism ökar efterfrågan på boenden och bra mat. Och vin såklart. Flertalet svenskar vallfärdade hit i början på 1960-talet då hotellet Riva del Sole utanför den lilla fiskebyn Castiglione della Pescaia öppnades. Semesteranläggningen är kvar än idag och ägarna är desamma; svenska LO. Marken köptes 1958 av en svensk resebyrå (Reso) och invigdes två år senare av Tage Erlander. Italiens vackra kust blev ett nytt alternativ för svensken som annars gärna reste till Spanien.
Svenskarna är fortfarande sitt Riva de Sole trogna. För mig är däremot det mesta nytt och jag fascineras av kontasterna från Chianti.

Maremma – vilt och mäktigt
Bisteccan är utbytt mot friterade skaldjur, pasta vongole, tonfisktartar och nygrillad fisk. I glaset; en sval rosé, vermentino eller kanske en sangiovese från någon lokal vingård. För vin finns det gott om. Det börjar nere i Morellino di Scansano i södra Maremma. Därefter letar sig vingårdarna upp mot bergen och stannar vid Bolgheri. Föregångarna med tunga namn, 100-poängsviner och begrepp som Super-Tuscan. Bolgheri stod för en ny typ av viner i Toscana, där sangiovese inte längre hade huvudrollen. Detta var i slutet av 1960-talet då Sassicaia såg vinvärlden och även skakade om den.
Maremmas viner, längre söderut, hamnade i skuggan. Och där står en del av dem fortfarande. Men allt kan inte bli kult eller stort. Där har Maremma en fördel. Då Bolgheri fortfarande står för stora viner – med matchande prislappar – är Maremma den lite mer modesta kusinen. Som skrivet – vild och lite bångstyrig. Här är marken billigare än i Bolgheri och stilmässigt går det att hitta ungefär samma typ av viner på internationella druvor.
Undantaget är Morellino di Scansano fick sin DOCG-status 2006. Distriktet i sig består av 1300 hektar där sangiovese är den mest odlade druvan, som lokalt kallas morellino – italienska för det lilla körsbäret. Vinerna måste bestå av minst 85 procent sangiovese. Resterande druvor kan vara internationella merlot, cabernet sauvignon och syrah eller inhemska canaiolo, colorino, ciliegiolo och malvasia.

Maremma – vilt och mäktigt
En av de stora stjärnorna i Maremma är annars vermentino, som vi skrev om i en tidigare artikel. En druva som har attraherat många kända namn i den toscanska vinvärlden. Klimatet, med de uppfriskande brisarna och närheten till havet håller dessutom borta mjöldagg och fukt. Jordmånen, som givetvis varierar från gård till gård, består i regel av sandsten, albarese och lera. Jordar som har en förmåga att behålla vätska, bidra med struktur och även mota undan den hemska vinlusen.
Några kända producenter som har etablerat sig i Maremma är bland annat Marchesi Mazzei. De såg tidigt potentialen i det lite mer okända Maremma. Deras gård Belguardo etablerades här under 1990-talet.
Querciabella den biodynamiska firman i Greve in Chianti, kom några år senare och satte Maremma på kartan med sitt vin Mongrana. Antinori, vinjätten, vill också vara med i leken med sin gård Le Mortelle i närheten av Castiglione della Pescaia och Fattoria Aldobrandesca längre söderut.
I nästa artikel tittar vi närmare på intressanta producenter och provsmakar deras viner. Viner med smaker av det vilda och mäktiga Maremma.
