- Hem /
- skribenter /
- Sofia Ander /
Är det bara Chablis som är friskt och elegant?
Är det bara Chablis som är friskt och elegant?


Vi fortsätter letandet efter friska vårviner, som inte kostar skjortan. Det gör tyvärr många viner från Chablis och Bourgogne och prisnivån lär inte gå ner efter flertalet svåra skördar och vårens hemska frost.
Föredrar du Chablis eller vit Bourgogne just för att det är chardonnay eller för att det är så rena och krispiga viner?
Det finns faktiskt många fina alternativ till din svala fransos. Trenden går mer och mer åt det svalodlade. Mot det mer fräscha, förfinade och bara lätt ekade.
Australien har gjort en kovändning. Från superpublikt med ekfat och smör i kvadrat, står de numera för svala och stiliga vita viner. Kalifornien har fortfarande gott om smöriga grejer, men det finns de producenter som alltid har gått sin, slanka väg. Chateau Montelena till exempel. Argentina och Chile söker sig också till mer kalla områden, där druvorna får optimal syra och pigg frukt.

Jag har hittat några viner som hamnar i fyndkorgen; de kostar under 100-lappen. Resten kostar som den där nämnda skjortan, men ger suverän valuta för investeringen.
2 x 100-lappen
Org de Rac Reserve Chardonnay 2016, nr 2930. 99 kr. Fast sortiment
Ekologiskt, prisvärt och riktigt snyggt. Vad mer kan vi begära? Denna sydafrikan kan till och med lagras i några år, syran och strukturen pekar på det. Stilen är sval, krispig och frukten går åt ananas, gröna äpplen vilket paketeras med lite krossade stenar och fin mineralrök.
Dusk til Dawn Chardonnay 2015, nr 6287. 99 kr. Fast sortiment
Svalodlad och välgjord chardonnay från Australien, där eldiga smaker och överekade smaker får stå tillbaka. Istället bjuds vi på syrlig grapefrukt, grillad citron, gröna äpplen, mineraler och lätt rostade nötter. Det är bara att slå till!
4 x flera 100-lappar
Aconcagua Costa Chardonnay 2015, nr 90020. 170 kr. Litet släpp förra året.
Jag blev mäkta impad av detta slanka vin, där druvorna kommer från svala vingårdar längs med Chiles kust. Min kollega Magnus blev lika imponerad och har skrivit mer utförligt om firman och vinerna här.
Vinet är egentligen för ungt för att drickas idag, med sin makalösa fräschör och djupa mineralitet. Aconcagua Costa visar dock på smygande och lockande smaker av gula plommon, några rostade nötter, flinta, sälta och högt flygande syror. Detta kommer bli ren vinmagi inom de närmaste fem åren.
Cloudy Bay Chardonnay 2015, nr 90383. 219 kr. 2000 flaskor släpptes den 5 maj.
Cloudy Bay behöver ingen närmare presentation. Främst förknippat med sauvignon blanc, men de kan det där med stiligt chardonnay också. Jag provade inför nyhetssläppet den 5 maj och skrev så här: ”Sval och stilig chardonnay med strama och krispiga smaker av flinta, citruszest, grapefrukt, citron, en näve nötter och rökiga stenar. Mycket bra köp.” Mycket bra investering till källaren också. Den fylls på i rask takt med chardonnay, eller hur?
Fraser Gallop Parterre Chardonnay 2015, nr 90031. 187 kr. 500 flaskor släpptes den 21 april.
Ännu ett briljant nyhetssläpp från Australien, som går från klarhet till ännu mer klarhet, krispighet och friskhet. Fraser är fylld med mineraler, citrusfrukter, flinta, zest och krossade stenar. Jag råder er att kolla upp var de sista flaskorna finns kvar.
Chateau Montelena Chardonnay 2013, nr 71649. 399 kr
Jag provade precis årgång 2014, som anländer till Sverige inom kort. Detta kända vinhus i Napa har alltid gått sin egen väg. När andra öste på med smöret, eken och popcornen, stod Montelena på sig och gjorde sin chardonnay som de alltid har gjort. Jäkligt bra och jäkligt snyggt.
Allt finns här; grape, grillad citron, citronskal, salta stenar, rök, mineral, hasselnötter och ett långt avslut. Nya årgången är svårsparad, men försök. Vinet kommer vara minst lika bra om 10 år.
För att citera Robert Parkers “The Wine Advocate” , som gav vinet 93 poäng. “Slate, minerals and grapefruit linger on the precise, crystalline finish. This is a very Chablis-like Napa Valley Chardonnay.” The Wine Advocate 1 maj 2013




