Marmelad av fänkål och apelsin

Jan Lööv levererar än en gång ett toppenrecept a la Texas. Servera något nytt till ostbrickan imorgon eller som ett härlig tillbehör till söndagsmiddagen. Underbar marmelad av fänkål, apelsin och ingefära!
Marmelad av fänkål och apelsin

Fänkål är en utav mina absoluta favoritgrönsaker och kan användas på väldigt många sätt. Jag gör till exempel en marmelad som passar perfekt till ost och fläskkött. För att göra den i Texasstil så använder jag whisky från Texas och jalapeno. Vaniljsmaken som kommer från whiskyn och det blir precis lagom med hetta från en jalapeno. Ett perfekt tillbehör till exempelvis brieost.

Bild från DinVinGuide

Marmelad av fänkål och apelsin

3 hela färska fänkål utan gröna stjälkar

1 “finger” färsk ingerfära

3 apelsiner, zest, segment och juice

1 lime, segment och juice

2 dl apelsinjuice

2 dl whisky alternativt bourbon, gärna från Texas

1 dl farinsocker

1 färsk jalapeno utan frön, finhackad

1-2 msk smör

Hacka fänkålen mycket fint med kniv. Zesta apelsin och lime, segmentera och pressa ur juice. Skala och riv den färska ingefäran. I en lagom stor kastrull, smält smör utan att det tar färg och tillsätt finhackad fänkål, jalapeno, riven ingerfära och zest. Tillsätt socker och rör om. Häll i whisky och bränn av alkoholen. Tillsätt juice från apelsin och lime samt apelsinjuice. Koka tills nästan ingen vätska är kvar, ca 40 minuter. Lägg i segmenten av apelsin och lime. Sjud i 5 minuter. Låt svalna och servera rumstempererad till brieost eller som tillbehör till söndagssteken.

Bild från DinVinGuide

Jan Lööv, Chef de cuisine Omni Hotel Dallas USA

Twitter: @jtloov

Instagram: @jloov

Jan Löövs tidigare tips

Alla tidigare Kockens Tips