Gå till startsidan
  • Skribenter
  • Guide
  • Recept
  • Topplistor
  • Artiklar
Google Translate
Gå till sök sidan

DinVinguide.se är en guide för människor som har mat, dryck, vin och livsnjutning som intressen. Våra namnkunniga skribenter inspirerar, utbildar och rapporterar om trender, nyheter och traditioner inom vinvärlden.

Välkommen till DinVinguide.se!

Kontakt

info@dinvinguide.seInstagramFacebook

Information

  • Skribenter
  • Guide
  • Recept
  • Topplistor
  • Artiklar

Följ oss

2026 © Copyright - DinVinguide.se

Byggd med ♥ av Capace Media

  • Hem
  • /
  • skribenter
  • /
  • Anders Levander
  • /
  • Fredagstipset 26 – Italienska bubblor

8 november 2019

Fredagstipset 26 – Italienska bubblor

Italien är idag svenskarnas favoritland vad gäller framförallt rött vin. Men det händer även en hel del på den bubblande fronten. Italienskt mousserande vin har aldrig varit bättre än vad det är idag. Läs om Fredagstipset 26 - Italienska bubblor.
Fredagstipset 26 – Italienska bubblor
Bild från dinvinguide

Anders Levander

Anders är redaktör för Wine Publishing och ansvarig för det skrivna. Fokusområden är Italien, Frankrike och Tyskland.Två böcker har hittills producerats, vilka handlar om Chablis- och Languedocs viner
  • Bild på Chablisskolan – årgång 2019
    Anders Levander
    15 oktober 2019

    Chablisskolan – årgång 2019

    DinVinguide.se har varit i Chablis hela förra veckan och provat årgång 2019. Druvorna har precis skördats. Läs Chablisskolan - årgång 2019.

    Läs hela artikeln
  • DinVinguide.se provar Fine wine
    Anders Levander
    22 oktober 2019

    DinVinguide.se provar Fine wine

    DinVinguide.se har provat godsaker hos den nya importören Wine Affair i veckan. Det bjöds på både viner från Bourgogne och Rhône. Välkända vinformor som Jadot och Guigal visade upp sig. Det är mindre partier som säljs under senare delen av oktober på Systembolaget.

    Läs hela artikeln
  • R.Asia
    Magnus Reuterdahl
    28 september 2019

    Upplev “riktig” kinesisk mat och dryck i Stockholm

    Häng med och upplev "riktig" kinesisk mat och dryck i Stockholm. Kina är ett spännande land som många fascineras av. Det är ett stort och mångfacetterat land och särskilt intressant är de många olika matkulturer och drycker som kommer därifrån. De är också en väg att utforska och förstå Kina. Du behöver inte åka dit för att påbörja din resa, det finns mycket att utforska här, på hemmaplan.

    Läs hela artikeln