Gå till startsidan
  • Skribenter
  • Guide
  • Recept
  • Topplistor
  • Artiklar
Google Translate
Gå till sök sidan

DinVinguide.se är en guide för människor som har mat, dryck, vin och livsnjutning som intressen. Våra namnkunniga skribenter inspirerar, utbildar och rapporterar om trender, nyheter och traditioner inom vinvärlden.

Välkommen till DinVinguide.se!

Kontakt

info@dinvinguide.seInstagramFacebook

Information

  • Skribenter
  • Guide
  • Recept
  • Topplistor
  • Artiklar

Följ oss

2026 © Copyright - DinVinguide.se

Byggd med ♥ av Capace Media

  • Hem
  • /
  • skribenter
  • /
  • Sofia Ander
  • /
  • Skaldjur och riesling

14 september 2017

Skaldjur och riesling

Vi har kommit till halvlek i september och vårt tema skaldjur räcker hela månaden ut. Tiden är inne för att prata riesling och skaldjur. En match made in wine heaven. 
Skaldjur och riesling
Sofia Ander

Sofia Ander

Sofia Ander är värmländskan som under språkstudier i Barcelona, även upptäckte livets goda - vin. Vinintresset följde med hem och resulterade i flytt till Stockholm och sommelierstudier på Vinkällan
  • Bild på Riesling till pangpris
    Sofia Ander
    26 maj 2016

    Riesling till pangpris

    I juni lägger vi vårt fokus på den magiska druvan riesling; en av mina favoriter. Därför vill jag dela med mig av två glödheta tips på krispiga toppviner med skynda-fynda-varning. 

    Läs hela artikeln
  • Bild på Tysklands Toscana – Pfalz är det Tysklands bästa vindistrikt?
    Anders Levander
    14 april 2015

    Tysklands Toscana – Pfalz är det Tysklands bästa vindistrikt?

    Läs hela artikeln
  • Riesling Rheinhessen
    Magnus Reuterdahl
    11 juni 2016

    Bolagssafari med riesling i blickfånget

    Ibland är det kul att ge sig ut på bolagssafari, att spana in vad som finns på hyllorna om det är något man missat eller som förändrats. Jag har fördelen att kunna prova mycket vin och ska jag vara ärlig så är de flesta flaskor jag köper beställda, via beställningssortimentet på Systembolaget eller via näthandel. Inte för att vinerna på hyllan är dåliga utan för att jag oftast söker något nytt och bolagets butikssortiment är ganska orörligt. Med andra ord på med tropikhjälmen, kakibyxorna, ladda kameran och kasta dig rakt in i bolagsdjungeln.<br />

    Läs hela artikeln