Gå till startsidan
  • Skribenter
  • Guide
  • Recept
  • Topplistor
  • Artiklar
Google Translate
Gå till sök sidan

DinVinguide.se är en guide för människor som har mat, dryck, vin och livsnjutning som intressen. Våra namnkunniga skribenter inspirerar, utbildar och rapporterar om trender, nyheter och traditioner inom vinvärlden.

Välkommen till DinVinguide.se!

Kontakt

info@dinvinguide.seInstagramFacebook

Information

  • Skribenter
  • Guide
  • Recept
  • Topplistor
  • Artiklar

Följ oss

2026 © Copyright - DinVinguide.se

Byggd med ♥ av Capace Media

  • Hem
  • /
  • skribenter
  • /
  • Sofia Ander
  • /
  • Höstens vita kommer från Muscadet

22 oktober 2026

Höstens vita kommer från Muscadet

Vi börjar resan i Nantes, en kustnära stad vid Biscayabukten och Atlanten, precis vid inloppet av Loirefloden. En flod som slingrar sig från kusten och in i landet på en sträcka om 560 kilometer. Floden är kantad av vinområden med både kända och mindre kända namn. Vi börjar resan i Muscadet.
Höstens vita kommer från Muscadet
Sofia Ander

Sofia Ander

Sofia Ander är värmländskan som under språkstudier i Barcelona, även upptäckte livets goda - vin. Vinintresset följde med hem och resulterade i flytt till Stockholm och sommelierstudier på Vinkällan
  • Musslor och vin eller tequila?
    Magnus Reuterdahl
    23 mars 2017

    Muscadet sur lie är skaldjursdricka

    Vad dricker du till dina skaldjur? Det finns mycket som är bra och gott, till exempel mousserande viner eller viner gjorda på druvor som riesling, alvarinho och grillo. Får jag välja blir det dock oftast ett muscadet sur lie. Det är ett vin som liksom havets frukter smakar hav, tång och sälta och tillsammans med skaldjur lyfter de varandra till nya höjder. Läs lite om vinet och få receptet på min blåmusselchowder.

    Läs hela artikeln
  • floddal
    Magnus Reuterdahl
    24 maj 2023

    Vad är Muscadet sur lie?

    Vad är Muscadet sur lie? Det är namnet på ett vitt vin från vinregionen Loire som görs på druvan melon de bourgogne och lagras på sin jästfällning. Personligen är det ett av mina favoritviner när det kommer till ostron och skaldjur. Idag tittar vi lite närmare på vinet och druvan.

    Läs hela artikeln
  • Månadens Vinhus: Les Frères Couillad
    Sofia Ander
    1 februari 2024

    Månadens Vinhus: Les Frères Couillad

    Månadens vinhus tar oss på en resa till norra Frankrike. Till Atlantkusten och Loiredalens utlopp. Läget och klimatet ger oss friska och livfulla viner gjorda på områdets gröna druva muscadet. 

    Läs hela artikeln