Gå till startsidan
  • Skribenter
  • Guide
  • Recept
  • Topplistor
  • Artiklar
Google Translate
Gå till sök sidan

DinVinguide.se är en guide för människor som har mat, dryck, vin och livsnjutning som intressen. Våra namnkunniga skribenter inspirerar, utbildar och rapporterar om trender, nyheter och traditioner inom vinvärlden.

Välkommen till DinVinguide.se!

Kontakt

info@dinvinguide.seInstagramFacebook

Information

  • Skribenter
  • Guide
  • Recept
  • Topplistor
  • Artiklar

Följ oss

2026 © Copyright - DinVinguide.se

Byggd med ♥ av Capace Media

  • Hem
  • /
  • skribenter
  • /
  • Sofia Ander
  • /
  • Brunch och Bloody Mary

31 mars 2022

Brunch och Bloody Mary

Tomatjuice och vodka. Kombinationen i sig låter inte direkt klockren. Men lägg till worcestershiresås, en nypa salt, ett uns svart- eller vitpeppar och några droppar citron - ja då har man skapat en av världens främsta drinkar - Bloody Mary. 
Brunch och Bloody Mary
Sofia Ander

Sofia Ander

Sofia Ander är värmländskan som under språkstudier i Barcelona, även upptäckte livets goda - vin. Vinintresset följde med hem och resulterade i flytt till Stockholm och sommelierstudier på Vinkällan
  • Bild på Fisksoppa med touch of Bloody Mary
    Anette Rosvall
    27 oktober 2014

    Fisksoppa med touch of Bloody Mary

    Läs hela artikeln
  • Irish coffee
    Anders Levander
    25 januari 2022

    Irish coffee

    Tisdag den 25 januari är National Irish coffee Day runtom i världen. Varför inte värma en frusen kropp med en härlig sjuttiotalsdrink. Vår framlidne kollega och vän Jerry Lindahl gillade Irish Coffee. Till hans minne publicerar vi en av hans fina artiklar igen på irishcoffeedagen.

    Läs hela artikeln
  • Musselsoppa i tallrik
    Magnus Reuterdahl
    19 januari 2022

    Manhattan clam chowder

    Så här i vintertider gillar jag varma mustiga soppor. När det är kallt, grått eller regnigt utanför värmer de hela vägen in i märgen. För mig är det så kallad comfort-food. En favorit soppa kommer från New York: Manhattan clam chowder, en soppa baserad på tomater och buljong snarare än vin. Musslor utan vin, vafalls? Jodå, det blir vin, men inte i maten utan till den.

    Läs hela artikeln