Gå till startsidan
  • Skribenter
  • Guide
  • Recept
  • Topplistor
  • Artiklar
Google Translate
Gå till sök sidan

DinVinguide.se är en guide för människor som har mat, dryck, vin och livsnjutning som intressen. Våra namnkunniga skribenter inspirerar, utbildar och rapporterar om trender, nyheter och traditioner inom vinvärlden.

Välkommen till DinVinguide.se!

Kontakt

info@dinvinguide.seInstagramFacebook

Information

  • Skribenter
  • Guide
  • Recept
  • Topplistor
  • Artiklar

Följ oss

2026 © Copyright - DinVinguide.se

Byggd med ♥ av Capace Media

  • Hem
  • /
  • skribenter
  • /
  • Sofia Ander
  • /
  • Två favoriter i Apulien – Ognissole och Masseria Li Veli

3 september 2018

Två favoriter i Apulien – Ognissole och Masseria Li Veli

Egentligen är de varandras motsatser. Ognissole ligger i Apuliens norra delar, i området Murgia som omfattar en av regionens främsta DOC - Castel Del Monte. Ognissole i sig ägs av det kända vinhuset Feudi di Gran Gregorio i Kampanien.
Masseria Li Veli är en familjefirma, i utkanten av Citta Del Vino - Cellino San Marco - där vi vi hittar kooperativet Due Palme, Candido och flera andra välkända vinhus i Apulien. 
Två favoriter i Apulien – Ognissole och Masseria Li Veli
Sofia Ander

Sofia Ander

Sofia Ander är värmländskan som under språkstudier i Barcelona, även upptäckte livets goda - vin. Vinintresset följde med hem och resulterade i flytt till Stockholm och sommelierstudier på Vinkällan
  • Bild på Apuliens dolda skatter
    Sofia Ander
    30 augusti 2018

    Apuliens dolda skatter

    För oss nordbor är Apulien känt som Italiens klack. En av landets sydliga regioner, som kanske känns lite otillgänglig och långt bort. Ändå lyckas de fylla våra vinhyllor med färgglada boxar och uppsötade varianter på halvtorkade druvor av primitivo. 

    Läs hela artikeln
  • snabbmat
    Magnus Reuterdahl
    1 september 2018

    Snabbmat och grymma viner

    Snabbmat. Ibland är det enkla bäst. Lite pasta, mycket ost och gott vin. Det blir inte mycket bättre än så. Bara att sleva upp och zappa sig fram till lördagsnirvana.

    Läs hela artikeln
  • Bild på Mexicansk mole med tre sorters chili
    Karoline Nordefors
    26 augusti 2018

    Mexicansk mole med tre sorters chili

    Jan Lööv är vår kock i USA. Här bjuder han på en makalöst smakrik mole. En sås med olika sorters chili, kryddor och mörk choklad.

    Läs hela artikeln