Gå till startsidan
  • Skribenter
  • Guide
  • Recept
  • Topplistor
  • Artiklar
Google Translate
Gå till sök sidan

DinVinguide.se är en guide för människor som har mat, dryck, vin och livsnjutning som intressen. Våra namnkunniga skribenter inspirerar, utbildar och rapporterar om trender, nyheter och traditioner inom vinvärlden.

Välkommen till DinVinguide.se!

Kontakt

info@dinvinguide.seInstagramFacebook

Information

  • Skribenter
  • Guide
  • Recept
  • Topplistor
  • Artiklar

Följ oss

2026 © Copyright - DinVinguide.se

Byggd med ♥ av Capace Media

  • Hem
  • /
  • skribenter
  • /
  • Sofia Ander
  • /
  • Systembolaget – Små partier 9 juni 2017

5 juni 2017

Systembolaget – Små partier 9 juni 2017

I juni får vi nöja oss med ett enda släpp av små partier med drycker. Men vilket släpp sedan! Extra stort och extra välfyllt med spännande mousserande viner, krispiga vita och många sköna röda till källaren och sommarens alla grillstunder. 
Systembolaget – Små partier 9 juni 2017
Sofia Ander

Sofia Ander

Sofia Ander är värmländskan som under språkstudier i Barcelona, även upptäckte livets goda - vin. Vinintresset följde med hem och resulterade i flytt till Stockholm och sommelierstudier på Vinkällan
  • Bild på Vad sägs om spanska viner i midsommar?
    Magnus Reuterdahl
    3 juni 2017

    Vad sägs om spanska viner i midsommar?

    Midsommar känns kanske långt borta, men det är bara några veckor kvar så det är dags att planera om man vill ha något speciellt. Vi har alla våra favoriter inför högtider och fester både vad det gäller mat och dryck. Ibland är det kul att variera sig och prova något nytt, något spännande och lite annorlunda. Varför inte köra en full hand med spanska viner till midsommar. <br />

    Läs hela artikeln
  • Bild på Systembolaget – Små partier 19 maj.
    Sofia Ander
    15 maj 2017

    Systembolaget – Små partier 19 maj.

    Det är dags för sköna maj att komma med sitt andra släpp av små partier. Två goda champagner i helt olika stilar fick mig rejält på fall. Chardonnay från nya världen fick mig också på fall och krispig riesling gjorde mig rak i ryggen igen. De stadiga röda vinerna sparar jag till grillen och i källaren. Systembolaget - Små partier 19 maj.

    Läs hela artikeln
  • Bild på Bobal når nya höjder i Spanien
    Sofia Ander
    1 juni 2017

    Bobal når nya höjder i Spanien

    Vi rivstartar vårt nya tema Spanien, med något lite udda, lite oupptäckt och framför allt kul och spännande. Bobal så klart!

    Läs hela artikeln