Gå till startsidan
  • Skribenter
  • Guide
  • Recept
  • Topplistor
  • Artiklar
Google Translate
Gå till sök sidan

DinVinguide.se är en guide för människor som har mat, dryck, vin och livsnjutning som intressen. Våra namnkunniga skribenter inspirerar, utbildar och rapporterar om trender, nyheter och traditioner inom vinvärlden.

Välkommen till DinVinguide.se!

Kontakt

info@dinvinguide.seInstagramFacebook

Information

  • Skribenter
  • Guide
  • Recept
  • Topplistor
  • Artiklar

Följ oss

2026 © Copyright - DinVinguide.se

Byggd med ♥ av Capace Media

  • Hem
  • /
  • skribenter
  • /
  • Sofia Ander
  • /
  • Smaka på Apulien

27 juli 2015

Smaka på Apulien

Italien är ett av mina favoritresemål. Maten, vinerna, människorna och klimatet får mig att ständigt längta dit. Sommarens semesterresa går till södra Italien; Apulien och Basilicata. Fast ingen semester utan ett vingårdsbesök, eller två eller tre. 
Smaka på Apulien
Sofia Ander

Sofia Ander

Sofia Ander är värmländskan som under språkstudier i Barcelona, även upptäckte livets goda - vin. Vinintresset följde med hem och resulterade i flytt till Stockholm och sommelierstudier på Vinkällan
  • Bild på Semestertips: 24 vinbarer i Stockholm
    Magnus Reuterdahl
    18 juli 2015

    Semestertips: 24 vinbarer i Stockholm

    Det finns många sätt att upptäcka en stad. Man kan gå på museer, titta på historiska byggnader, besöka nöjesparker eller gå i butiker. Efter att ha stressat runt och tittat på alla sevärdheter är risken stor att man hamnar på första bästa restaurang för att man är trött och hungrig. För mig är dock mat- och vinupplevelserna minst lika viktiga som sevärdheterna. Om du spenderar din semester i Stockholm kommer här tips på 24 vinbarer som är väl värda ett besök!

    Läs hela artikeln
  • Bild på Salento Rosato, en rosa klackspark från Italien
    Magnus Reuterdahl
    6 maj 2015

    Salento Rosato, en rosa klackspark från Italien

    Om Apulien och roséviner från regionen Apulien, så kallade Salento Rosato.

    Läs hela artikeln
  • Bild på Viva Italia! Viva Campania!
    Sofia Ander
    12 augusti 2013

    Viva Italia! Viva Campania!

    Jag är nylandad efter en dryg vecka i underbara Kampanien. Var ligger det då? Tänk södra Italien. Tänk Amalfikusten, Positano, Capri och mozzarella. Tänk limoncello men framför allt aglianico. Kampaniens stolthet och en av italiensk mest kraftfulla blå druvor - aglianico.

    Läs hela artikeln