Gå till startsidan
  • Skribenter
  • Guide
  • Recept
  • Topplistor
  • Artiklar
Google Translate
Gå till sök sidan

DinVinguide.se är en guide för människor som har mat, dryck, vin och livsnjutning som intressen. Våra namnkunniga skribenter inspirerar, utbildar och rapporterar om trender, nyheter och traditioner inom vinvärlden.

Välkommen till DinVinguide.se!

Kontakt

info@dinvinguide.seInstagramFacebook

Information

  • Skribenter
  • Guide
  • Recept
  • Topplistor
  • Artiklar

Följ oss

2026 © Copyright - DinVinguide.se

Byggd med ♥ av Capace Media

  • Hem
  • /
  • skribenter
  • /
  • Magnus Reuterdahl
  • /
  • Vita droppar vid grillen

1 juli 2020

Vita droppar vid grillen

Grillen är vår spis utomhus och det går att grilla mycket mer än korv och köttbitar. Jag älskar grillade skaldjur och grillad fisk. Till dessa passar det utmärkt med vita viner med mycket fräschör. Därför har jag letat vita droppar som passar vid grillen och till grillade skaldjur.
Vita droppar vid grillen
Bild från dinvinguide

Magnus Reuterdahl

Magnus Reuterdahl har skrivit om vin sedan 2006 och skrivit för DinVinguide.se sedan 2012. Han skriver gärna om viner från Bourgogne, Bordeaux, Portugal, Centraleuropa och Georgien samt om baijiu.
  • Bild på Sofias tips – tillfälligt sortiment 30 juni
    Sofia Ander
    29 juni 2020

    Sofias tips – tillfälligt sortiment 30 juni

    Sista lanseringen i juni. Men frukta icke. Redan första veckan i juli blir det påfyllning igen, då Systembolaget fortsätter att sprida ut samtliga nyheter. Tisdagens last är liten; endast 22 viner. Men den är fyllig och här finns några riktiga stjärnskott. Spana in den coola vita spanjoren, savagnin med struktur, mullig syrah och ett rött med hjärtat på rätt ställe. 

    Läs hela artikeln
  • Stora flaskor till stora festen 
    Sofia Ander
    25 juni 2020

    Stora flaskor till stora festen

    Semester, sommar, sena middagar och sol kräfver sina viner. Gärna stora sådana. Idag tipsar vi om stora flaskor till stora festen. Go big - go magnum.

    Läs hela artikeln
  • Röda droppar vid grillen
    Magnus Reuterdahl
    24 juni 2020

    Röda droppar vid grillen

    Här är några tips på riktigt bra röda droppar till den grillade maten. Det är något särskilt med doften från grillat kött eller grillade grönsaker. I dofterna finns en särskild lockelse som får snålvattet att rinna till och magen att mullra som om den inte blivit påfylld på en evighet. Det är dofter som tar mig tillbaka till såväl barndomen som som de somrar som därefter följt. Inga grilläventyr är dock kompletta utan ett riktigt bra grillvin eller två. <br />

    Läs hela artikeln