Gå till startsidan
  • Skribenter
  • Guide
  • Recept
  • Topplistor
  • Artiklar
Google Translate
Gå till sök sidan

DinVinguide.se är en guide för människor som har mat, dryck, vin och livsnjutning som intressen. Våra namnkunniga skribenter inspirerar, utbildar och rapporterar om trender, nyheter och traditioner inom vinvärlden.

Välkommen till DinVinguide.se!

Kontakt

info@dinvinguide.seInstagramFacebook

Information

  • Skribenter
  • Guide
  • Recept
  • Topplistor
  • Artiklar

Följ oss

2026 © Copyright - DinVinguide.se

Byggd med ♥ av Capace Media

  • Hem
  • /
  • skribenter
  • /
  • Sofia Ander
  • /
  • Sardinien och de inhemska druvorna

28 juli 2016

Sardinien och de inhemska druvorna

Resan på sagolika Sardinien går vidare - söderut. Mot området för kraftfull sardisk carignano. Men först, några vinstopp på vägen. 
Sardinien och de inhemska druvorna
Sofia Ander

Sofia Ander

Sofia Ander är värmländskan som under språkstudier i Barcelona, även upptäckte livets goda - vin. Vinintresset följde med hem och resulterade i flytt till Stockholm och sommelierstudier på Vinkällan
  • Bild på Kontinenten i Medelhavet – Sardinien
    Sofia Ander
    25 juli 2016

    Kontinenten i Medelhavet – Sardinien

    En skribent har gett Sardinien den fina titeln ”en kontinent i Medelhavet”. Jag förstår varför. Medelhavets näst största ö, med endast 1,5 miljoner invånare är så fylld av kultur, historia, språk, fantastisk gastronomi och inte minst vin, att titeln nästan är i underkant.   

    Läs hela artikeln
  • vingård Douro
    Magnus Reuterdahl
    20 juli 2016

    Fem gör vin – Douro Boys

    För någon månad sedan var Douro Boys i stan för att visa upp var det portugisiska vinområdet Douro står idag. Namnet till trots är de inte bara män, numera finns det också flera kvinnor med gruppen, namnet har dock stannat kvar. Gruppen består av fem producenter: Quinta do Vallado, Niepoort, Quinta do Crasto, Quinta Vale D. Maria och Quinta do Vale Meão och de visade upp 20 riktigt bra viner.

    Läs hela artikeln
  • öar, vulcanic wines, vukaniska viner, Anette Rosvall, Johan Szabo
    Anette Rosvall
    15 juli 2016

    Vulkaniska viner från öar.

    I maj när jag var i Soave så fick jag förutom att prova 2015 års viner, även en presentation av föreningen "Volcanic Wines" som startade 2009, samt boken "Salt, grit and power" som kommer ut i september 2016.

    Läs hela artikeln