Gå till startsidan
  • Skribenter
  • Guide
  • Recept
  • Topplistor
  • Artiklar
Google Translate
Gå till sök sidan

DinVinguide.se är en guide för människor som har mat, dryck, vin och livsnjutning som intressen. Våra namnkunniga skribenter inspirerar, utbildar och rapporterar om trender, nyheter och traditioner inom vinvärlden.

Välkommen till DinVinguide.se!

Kontakt

info@dinvinguide.seInstagramFacebook

Information

  • Skribenter
  • Guide
  • Recept
  • Topplistor
  • Artiklar

Följ oss

2026 © Copyright - DinVinguide.se

Byggd med ♥ av Capace Media

  • Hem
  • /
  • skribenter
  • /
  • Magnus Reuterdahl
  • /
  • Vad sägs om spanska viner i midsommar?

3 juni 2017

Vad sägs om spanska viner i midsommar?

Midsommar känns kanske långt borta, men det är bara några veckor kvar så det är dags att planera om man vill ha något speciellt. Vi har alla våra favoriter inför högtider och fester både vad det gäller mat och dryck. Ibland är det kul att variera sig och prova något nytt, något spännande och lite annorlunda. Varför inte köra en full hand med spanska viner till midsommar.
Vad sägs om spanska viner i midsommar?
Bild från dinvinguide

Magnus Reuterdahl

Magnus Reuterdahl har skrivit om vin sedan 2006 och skrivit för DinVinguide.se sedan 2012. Han skriver gärna om viner från Bourgogne, Bordeaux, Portugal, Centraleuropa och Georgien samt om baijiu.
  • Bild på Helsinki Cocktail 2017 Laura är årets vinnare
    Karoline Nordefors
    28 maj 2017

    Helsinki Cocktail 2017 Laura är årets vinnare

    Helsinki Cocktail 2017 är en signaturdrink för Helsingfors. De bästa cocktailbarerna i Helsingfors tävlar med en drink för att utse vilken bar som bäst uttrycker huvudstaden i Finland. Laura Nissinen from A21 Decades vann årets tävling!<br />

    Läs hela artikeln
  • Bild på Systembolaget – fast sortiment 1 juni 2017
    Sofia Ander
    29 maj 2017

    Systembolaget – fast sortiment 1 juni 2017

    På torsdag blir det påfyllning på Systembolaget, med drycker i det så kallade fasta sortimentet. Det fasta sortimentet fylls på fyra gånger om året - en gång i kvartalet - så detta innebär halvlek. 

    Läs hela artikeln
  • sabrering champagne mousserande vin
    Fredrik Schelin
    30 maj 2017

    Bästa champagne under 300 kr

    Måste det vara dyrt för att vara bra?<br /> DinVinguide.se har testat av utbudet på Systembolaget av Champagne under 300 kr.

    Läs hela artikeln