Gå till startsidan
  • Skribenter
  • Guide
  • Recept
  • Topplistor
  • Artiklar
Google Translate
Gå till sök sidan

DinVinguide.se är en guide för människor som har mat, dryck, vin och livsnjutning som intressen. Våra namnkunniga skribenter inspirerar, utbildar och rapporterar om trender, nyheter och traditioner inom vinvärlden.

Välkommen till DinVinguide.se!

Kontakt

info@dinvinguide.seInstagramFacebook

Information

  • Skribenter
  • Guide
  • Recept
  • Topplistor
  • Artiklar

Följ oss

2026 © Copyright - DinVinguide.se

Byggd med ♥ av Capace Media

  • Hem
  • /
  • skribenter
  • /
  • Magnus Reuterdahl
  • /
  • Det kokta fläsket är stekt

17 april 2024

Det kokta fläsket är stekt

Huí guō ròu - det kokta fläsket är stekt, eller dubbeltillagat fläsk. Detta är en rätt från Sichuan i Kina som är perfekt så här på vårkanten då den värmer inifrån, om och när solens strålar inte gör det utifrån. Häng med!
Det kokta fläsket är stekt
Bild från dinvinguide

Magnus Reuterdahl

Magnus Reuterdahl har skrivit om vin sedan 2006 och skrivit för DinVinguide.se sedan 2012. Han skriver gärna om viner från Bourgogne, Bordeaux, Portugal, Centraleuropa och Georgien samt om baijiu.
  • Sofias tips - tillfälligt sortiment 19 april 2024
    Sofia Ander
    14 april 2024

    Sofias tips – tillfälligt sortiment 19 april 2024

    Då var vi redan framme vid nästa sista lansering i april. Den består som vanligt av cirka 40 viner, mest rött men också ett välkommet gäng vita vårviner.

    Läs hela artikeln
  • Tequila-skolan
    Anders Levander
    12 april 2024

    Tequila-skolan

    Tequila har länge varit en självklar del av svenskarnas festliv, ofta i form av en snabb shot med salt och lime. Men denna mexikanska spritdryck är så mycket mer än bara en beståndsdel i snabba, festliga ritualer. Under senare år har tequila genomgått en remarkabel statushöjning och blivit alltmer uppskattad även bland kräsna finsmakare. Läs mer här i tequila-skolan.

    Läs hela artikeln
  • Baijiu
    Magnus Reuterdahl
    5 augusti 2020

    Ganbei – det är dags för baijiu

    Slå klackarna i taken! Rulla hatt! Det är Baijiu-fest i natt! Trots att semestrarna är på väg att ta slut så lever de ljumma nätterna kvar länge än och det finns fortfarande mycket att njuta av innan hösten är här. Den 8-9 augusti är det till exempel är World Baiju day. Då ska jag fira stort!

    Läs hela artikeln