Gå till startsidan
  • Skribenter
  • Guide
  • Recept
  • Topplistor
  • Artiklar
Google Translate
Gå till sök sidan

DinVinguide.se är en guide för människor som har mat, dryck, vin och livsnjutning som intressen. Våra namnkunniga skribenter inspirerar, utbildar och rapporterar om trender, nyheter och traditioner inom vinvärlden.

Välkommen till DinVinguide.se!

Kontakt

info@dinvinguide.seInstagramFacebook

Information

  • Skribenter
  • Guide
  • Recept
  • Topplistor
  • Artiklar

Följ oss

2026 © Copyright - DinVinguide.se

Byggd med ♥ av Capace Media

  • Hem
  • /
  • skribenter
  • /
  • Fredrik Schelin
  • /
  • Vintrender 2021

19 februari 2021

Vintrender 2021

Den 19 februari är det 50:e dagen på året i den Gregorianska kalendern. Med andra ord återstår det nu 315 dagar av året 2021. Vilka vintrender kommer vi se under året?
Vintrender 2021
Bild från dinvinguide

Fredrik Schelin

Fredrik Schelin är en av Sveriges ledande vinexperter med passion för mousserande vin och champagne, väckt redan vid 18 års ålder.
  • Det våras för vit Bordeaux!
    Sofia Ander
    18 februari 2021

    Det våras för vit Bordeaux!

    Det våras för vit Bordeaux - eller? Det våras onekligen för de vita franska vinerna på monopolet i alla fall. De leder med omkring 1000 artiklar i både fast sortiment och som ordervaror. 

    Läs hela artikeln
  • Bild på Operakällarens matdirigent
    Fredrik Schelin
    13 februari 2021

    Operakällarens matdirigent

    Operakällarens matdirigent, köksmästarikonen Erich Schaumburger intervjuad av Tor Stålhandske

    Läs hela artikeln
  • Frantzén världens bästa restaurang
    Anders Levander
    5 februari 2021

    Frantzén världens bästa restaurang

    Tänk att Stockholm har en av världens bästa restauranger. Vem hade trott detta för tjugo år sedan, Sverige ett land med krogar i världsklass. Vi besökte Frantzén i veckan. Ja, vi är mer än nöjda med upplevelsen och det var Coronasäkert.

    Läs hela artikeln