Gå till startsidan
  • Skribenter
  • Guide
  • Recept
  • Topplistor
  • Artiklar
Google Translate
Gå till sök sidan

DinVinguide.se är en guide för människor som har mat, dryck, vin och livsnjutning som intressen. Våra namnkunniga skribenter inspirerar, utbildar och rapporterar om trender, nyheter och traditioner inom vinvärlden.

Välkommen till DinVinguide.se!

Kontakt

info@dinvinguide.seInstagramFacebook

Information

  • Skribenter
  • Guide
  • Recept
  • Topplistor
  • Artiklar

Följ oss

2026 © Copyright - DinVinguide.se

Byggd med ♥ av Capace Media

  • Hem
  • /
  • skribenter
  • /
  • Fredrik Schelin
  • /
  • DinVinguide.se på Sthlm food & wine nu i helgen

5 november 2019

DinVinguide.se på Sthlm food & wine nu i helgen

Till alla som älskar champagne kom och besök "Avenue de Champagne". Ett eldorado och bubbeltorg med 71 olika viner som kommer serveras. Detta är unikt i Sverige. Vi på DinVinguide.se med Fredrik Schelin i täten bjuder in alla som älskar champagne. Kom och möt Fredrik och hans bubblor. Alla läsare av DinVinguide.se får 30 procents rabatt på entrépriset.
DinVinguide.se på Sthlm food & wine nu i helgen
Bild från dinvinguide

Fredrik Schelin

Fredrik Schelin är en av Sveriges ledande vinexperter med passion för mousserande vin och champagne, väckt redan vid 18 års ålder.
  • Fredriks bubblor - Sabrering
    Fredrik Schelin
    1 oktober 2019

    Fredriks bubblor – Sabrering

    Fredriks bubblor - Sabrering<br /> Att öppna champagne genom sabrering kan förhöja stämningen. Men hur gör man det bäst? Så man inte spiller ut de dyrbara dropparna.

    Läs hela artikeln
  • Fredriks bubblor - 1900-talets bästa årgångar
    Fredrik Schelin
    27 augusti 2019

    Fredriks bubblor – Champagne 1900-talets bästa årgångar

    Champagne 1900-talets bästa årgångar. Årgångs-Champagne, hissad och dissad 1911:a, lagringsduglig 1928:a, drickvänlig 1988:a, århundradets årgång 1996:a. Vem ska man lyssna på och vad ska man tro? Låt oss istället jämföra dessa och ett par till ikoniska årgångar för att få en egen uppfattning.

    Läs hela artikeln
  • Fredriks bubblor - Champagne Charlie
    Fredrik Schelin
    23 april 2019

    Fredriks bubblor – Champagne Charlie

    Charles Heidsieck prioriterar kvalitet istället för kvantitet.

    Läs hela artikeln