- Hem /
- skribenter /
- Sofia Ander /
Umbrien i tankarna och vinglasen
Umbrien i tankarna och vinglasen

Umbrien i tankarna och vinglasen
Vi får nöja oss med att resa i tanken just nu. Och samtidigt planera för att kunna resa någon gång, i en förhoppningvis inte allt för avlägsen framtid. Vi kan också resa med våra sinnen. Med dofterna, smakerna och synen. Mina sinnen tar mig till Italien. Ett land som som ligger mig så nära, både i själen och i hjärtat. Ett land jag, än så länge, inte har bott i, men alltid känner mig så hemma i. Så välkommen och på rätt plats i.
Tankarna och drömmarna går just nu till Umbrien. Regionen i landets mitt, med Toscana som granne till väst. På den östra sidan ligger Marche och Adriatiska havet.
Umbrien har inget hav, inga stränder. Men vem behöver det när det finns vin?
Umbrien i tankarna och vinglasen
Vinet spelar en viktig roll i lantliga Umbrien. Inhemska druvor med stor personlighet präglar regionen. Viner som borde få mer uppmärksamhet och som förtjänar att hamna utanför regionens gränser. Vi börjar rikta ljuset mot en av dem idag. Allt ljus på sagrantino.
Där har vi druvan som fastande och stannade kvar i mitt sinne efter första smakprovet. Ett prov som gav mersmak. Tanninerna till trots. Fruktdjupet och den massiva koncentrationen. Men också örterna, moreller, den mineraliska sältan, tobaken, höstlöven och kaxigheten.
Sagrantino är kaxig och inte lik någon annan druva. Så vi skippar liknelser och jämförelser. Skönt eller hur? Sagrantino klarar av att stå på egna ben.
Druva
Sagrantino
Umbrien i tankarna och vinglasen
Platsen för sagrantino är Montefalco. En liten by och även ett odlingsområde i provinsen Perugia. Invånarantal: cirka 5500 starka italienare. Flertalet av dem är på något vis involverade i vinproduktionen. Sagrantino di Montefalco förärades den högsta vinklassificeringen DOCG år 1992. Enligt vinlagen ska vinerna vara gjorda på 100 procent sagrantino från Montefalco.
När drömmarna har letat sig utanför Sveriges gränser, ner till och Italien och slutligen landat i Umbrien, har jag så klart blivit hungrig. Det blir man i Italien. Tack och lov slipper man sällan gå med tom mage i ett av världens absolut bästa matländer.
Med sagrantino på tungan är det inte fisk, skaldjur eller gröna blad som gäller. Här snackar vi kött. Sagt, drömt och köpt; två t-ben införskaffades på lokala köttbutiken, med devisen “stötta lokala småföretagare” i sikte.
Umbrien i tankarna och vinglasen
Det skrala utbudet på Systembolaget resulterade i två ess från Montefalco.
Antonelli Montefalco Sagrantino 2015, nr 70322. 299 kr. BS
Först och främst – lufta vinet! Årgång 2015 är något av ett barnarov, samtidigt som det är en härlig årgång. Syran finns där i sällskap av till en början lite blygsamma drag av ceder, tobak och vilda örter.
En timme senare har det hänt grejer. Tanninerna är fortsatt stadiga och kaxiga men ändå lockande och levande. Vi njuter av syrlig röd frukt, moreller, rosmarinskvistar och häftig energi. Ljuvligt och stort. Som skrivet, lufta eller lagra. Antonelli är en mycket gedigen kvalitetsodlare och samtidigt en förnyare i området.
Colsanto Sagrantino 2013, nr 72568. 296 kr, nedsatt från 366 kr. BS
Här får vi en helt annan start. Årgången är redan i en fin drickfas, där den rika frukten möter upp både tanniner och ljuvliga mineraler och syror. Tanningreppet är så klart rejält men mjukas upp av sötknapriga björnbär och moreller. Vi hittar också rika toner av rosmarin, salvia, timjan, tobak, höstskogar och vibrerande syror i eftersmaken. Strålande och snyggt.
Umbrien i tankarna och vinglasen
För den som är ny på tanniner och sagrantino kan jag rekommendera en mjukare start. I form av en Montefalco Rosso DOC. Där dominerar sangiovese, som måste ingå i minst 60 procent upp till 80 procent i vinet. Resten av blenden kan bestå av 10-25 procent sagrantino. Upp till 30 procent andra druvor får ingå, som barbera, merlot med flera.
Två viner från ovan producenter finns tillgängliga via beställning.
Antonelli Montefalco Rosso 2017, nr 2316. 159 kr. BS
Ungt och lätt yppigt med dofter av viol, körsbär och nästan blommiga inspel av lite järn och sälta. Tanninerna är söta, frestande och vill gärna ha något gott viltkött att ta itu med eller en smakrik korv med hög kött- och örthalt.
Colsanto Montefalco Rosso 2014, nr 73925. 148 kr, nedsatt från 199 kr. BS
Läckert läskande med körsbär som mixas med skogsbär, plommon och friska mognadstoner av tobak och ceder. Mycket gott och fram för allt tillgängligt. Magi till ragú, lasagne och en överfylld charkbricka. Årgång 2014 är lite lättare i strukturen och drickvänlig nu.
