Gå till startsidan
  • Skribenter
  • Guide
  • Recept
  • Topplistor
  • Artiklar
Google Translate
Gå till sök sidan

DinVinguide.se är en guide för människor som har mat, dryck, vin och livsnjutning som intressen. Våra namnkunniga skribenter inspirerar, utbildar och rapporterar om trender, nyheter och traditioner inom vinvärlden.

Välkommen till DinVinguide.se!

Kontakt

info@dinvinguide.seInstagramFacebook

Information

  • Skribenter
  • Guide
  • Recept
  • Topplistor
  • Artiklar

Följ oss

2026 © Copyright - DinVinguide.se

Byggd med ♥ av Capace Media

  • Hem
  • /
  • skribenter
  • /
  • Sofia Ander
  • /
  • Dimhöljda vingårdar och Marimar Pinot Noir

5 april 2018

Dimhöljda vingårdar och Marimar Pinot Noir

Pinot noir hamnar sällan i mitt vinglas av olika anledningar. 1. Det finns så många andra druvor och vinstilar som jag föredrar. 2. Ofta är vinerna högt prissatta, särskilt om adressen är burgundisk.
Dimhöljda vingårdar och Marimar Pinot Noir
Sofia Ander

Sofia Ander

Sofia Ander är värmländskan som under språkstudier i Barcelona, även upptäckte livets goda - vin. Vinintresset följde med hem och resulterade i flytt till Stockholm och sommelierstudier på Vinkällan
  • Don Miquel vineyard
    Sofia Ander
    7 mars 2016

    Marimar Torres – en bit av Spanien i Kalifornien

    Den spanska vinfamiljen Torres, behöver ingen närmare presentation. Jag är säker på att de flesta av oss har druckit ett vin från Torres någon gång. De gör viner från flera delar i Spanien, i alla prisklasser. Idag har man även vingårdar i Chile och ända bort till Russian River Valley i soliga Kalifornien. Där hittar vi Marimar Torres.

    Läs hela artikeln
  • vinglas rosévin
    Magnus Reuterdahl
    4 april 2018

    Med våren kommer rosévin

    Fastan är över (tänk att jag missade den i år också), påsken är förbi och våren på gång. Trots solens strålar ligger ännu snö på många ställen och tid om annan läser vi om nya snöbyar i såväl norr som söder. Detta till trots, solen har börjar värma och sitter du i lä i solgasset kan det bli riktigt varmt och skönt. Kanske tillräckligt varmt för ett glas svalkande rosévin.

    Läs hela artikeln
  • Bild på Ibericogris och cruceta secreto Iberico
    Karoline Nordefors
    17 januari 2018

    Ibericogris och cruceta secreto Iberico

    Gör en djupdykning i köttdisken och kom hem med en ny spännande styckningsdel. Kocken Pär Stenberg berättar om Ibericogrisen och en ljuvligt god bit av grisens bogblad.

    Läs hela artikeln