Gå till startsidan
  • Skribenter
  • Guide
  • Recept
  • Topplistor
  • Artiklar
Google Translate
Gå till sök sidan

DinVinguide.se är en guide för människor som har mat, dryck, vin och livsnjutning som intressen. Våra namnkunniga skribenter inspirerar, utbildar och rapporterar om trender, nyheter och traditioner inom vinvärlden.

Välkommen till DinVinguide.se!

Kontakt

info@dinvinguide.seInstagramFacebook

Information

  • Skribenter
  • Guide
  • Recept
  • Topplistor
  • Artiklar

Följ oss

2026 © Copyright - DinVinguide.se

Byggd med ♥ av Capace Media

  • Hem
  • /
  • skribenter
  • /
  • Magnus Reuterdahl
  • /
  • Alsaceskolan – Cremant d’Alsace

3 mars 2021

Alsaceskolan – Cremant d’Alsace

Vi går vidare med vinskolan om vinregionen Alsace, nu med fokus på det bubblande Alsace: cremant d’Alsace. I Frankrike är detta det näst mest sålda mousserande vinet efter champagne.
Alsaceskolan – Cremant d’Alsace
Bild från dinvinguide

Magnus Reuterdahl

Magnus Reuterdahl har skrivit om vin sedan 2006 och skrivit för DinVinguide.se sedan 2012. Han skriver gärna om viner från Bourgogne, Bordeaux, Portugal, Centraleuropa och Georgien samt om baijiu.
  • Alsaceskolan
    Anders Levander
    8 januari 2021

    Alsaceskolan

    DinVinguide.se vill gärna förmedla kunskap om olika vinområden och vinstilar. Ni läsare känner ju väl till våra vintips varje vecka men många vill förkovra sig vidare. Vi har ett antal vinskolor redan som Baroloskolan, Chablisskolan och Portvinsskolan med flera. Nu kommer valet till ett område som historiskt varit mycket omtyckt, Alsace i Frankrike. Läs vår introduktion till Alsaceskolan.

    Läs hela artikeln
  • Alsaceskolan - pinot gris
    Anders Levander
    19 januari 2021

    Alsaceskolan – pinot gris

    DinVinguide.se går vidare med Alsaceskolan och riktar sökarljuset på druvan pinot gris. Är vinerna från Alsace matviner eller sällskapsviner? Svaret är nog både och. Läs Alsaceskolan - pinot gris.

    Läs hela artikeln
  • Alsaceskolan - gewürztraminer
    Anders Levander
    2 februari 2021

    Alsaceskolan – gewürztraminer

    Vi går vidare med vår vinskola om vinregionen Alsace. Nu fokuserar vi på druvan gewürztraminer. Vissa älskar druvan andra har en mer avvaktande inställning. Låt oss botanisera i Alsaaceskolan - gewürztraminer

    Läs hela artikeln