- Hem /
- skribenter /
- Fredrik Schelin /
Lucka 4 bjuder på en svensk klassiker
Lucka 4 bjuder på en svensk klassiker

Lucka 4 bjuder på en svensk klassiker
Punsch introducerades i Sverige efter Ostindiska kompaniet första oktroj 1731–1746 då denna importerade arrak från Java. Första gången punschen beskrivs i litteraturen är på finländsk mark i samband med ett slädparti ut till en herrgård i Pikis vintern 1748, där generalguvernör G. von Rosen stod som värd. Händelsen är som så många andra från denna tid beskriven av amiral Carl Tersmeden. Den som vid den här tiden beställde punsch på krog fick då ange vilken blandning av de fem ingredienserna man vill ha. Särskilt fin anses den punsch vara som rullats, det vill säga förvarats på tunna under en längre skeppstransport. Under 1800-talet dracks punsch flitigt som avec, vilket då gav namn åt inglasade verandor, så kallade punschverandor.
Punsch är en söt spritdryck baserad på arrak som förekommer i stort sett endast i Sverige.
Arrakskryddans ursprung är ostindiskt, och punsch har en alkoholhalt kring 25 volymprocent samt innehåller ungefär 30 % socker.
Det är oklart varifrån ordet punsch kommer. En teori är från puncheons, de träfat arraken fraktades i, eller från det engelska ordet punch, som betyder varm toddy eller bål. Det mest vedertagna idag lär vara från hindis ord för fem, pantj, och anspelar på de fem ingredienser som punschen ursprungligen hade: arrak, socker, citronsaft, vatten och te.
Tegnér & Son lanserar sin första punsch på 100 år
2 december lanserar Tegnér & Son som är Sveriges äldsta aktiva vinhandlarfamilj sin första punsch på hundra år. Under punschens storhetstid i början på 1900-talet tillverkade anfadern Esaias Tegnér ett tiotal olika punschsorter i sina lokaler i centrala Stockholm. Till nya Tegnér & Son Punsch används samma holländska leverantör av arrak som för hundra år sedan.
Tegnér & Wilcken grundades 1880 av Esaias Tegnér och Christian Wilcken. Under Esaias ledning blev företaget en av landets största vin- och sprithandlare med ett lager på över en miljon liter alkoholhaltig dryck i centrala Stockholm. En av företagets främsta produkter var just punsch och i början av 1900-talet hade Tegnér & Wilcken ett tiotal egna varumärken bland annat Tegnérs Linie- Punsch och Extra Caloric-Punsch.
När Tegnér & Son, aktiva vin- och sprithandlare i femte generationen sedan Esaias Tegnér, lanserar sin första punsch på närmare hundra år används ett originalrecept i en uppdaterad, modern tappning. Arraken som är den viktigaste ingrediensen kommer dock från samma holländska leverantör som för hundra år sedan som idag heter E & A Scheer.
Sören Sörensen är Master Blender på Galatea Spirits AB som samarbetar med familjen Tegnér för att utveckla dryckerna för Tegnér & Son.
– Ingen spritsort överlever i närmare 300 år om den inte har något visst och är riktigt god. En av de stora anledningarna till att punschdrickande ändå minskat är att drycken ofta upplevs som något för söt för dagens konsumenter. Till Tegnér & Son Punsch minskade vi därför sockerhalten med närmare en tredjedel och fann mängder av angenäma och komplexa toner som doldes bakom sötman. Den klassiska svenska punschsmaken blev helt enkelt ännu tydligare och läckrare, säger Sören Sörensen.
Punschen är Sveriges i särklass mest mångfacetterade likör med smak av eteriska oljor, citrus, pomerans och vanilj. För att runda av och få ytterligare komplexitet har dessutom en skvätt lagrad västindisk rom adderats. Tack vare den balanserade sockerhalten passar Tegnér & Son Punsch mycket bra till den klassiska kombinationen med ärtsoppa. Punschen avnjuts även med fördel lätt kyld i en cognacskupa på egen hand eller tillsammans med en god cigarr.
Den svenska punschtraditionen började för närmare 300 år sedan när Ostindiefararna förde hem tusentals arrakstunnor från sina långa handelsresor. Arrak är en romliknande sprit, ett destillat av den jästa saften från krossade sockerrör och kokospalmens blomkolvar. Den absoluta storhetstiden för den svenska punschen var under slutet av 1800-talet till 1920-talet då vi konsumerade 2,8 miljoner liter årligen.
På Systembolaget finns även fler drycker från Tegnér & Son. De består av en ekologisk brandy genom Tegnér & Son Family Reserve VSOP samt glöggsorterna Wilckens Fat Starkvinsglögg, Tradition Vinglögg och Apelsin & Choklad Starkvinsglögg.
Tegnér & son Punsch
SB# 545, Pris 139:-
Söt och simmig med inslag av arrak, apelsin, mogen citrus, kakao, nötter samt råsocker.

