- Hem /
- skribenter /
- Fredrik Schelin /
Julafton med vajande palmer, på stranden i Miami beach
Julafton med vajande palmer, på stranden i Miami beach
Julafton med vajande palmer, på stranden i Miami beach
så är det julafton igen, och detta år har vi valt bort kylan och snön (eller slasket) till fördel för sol och bad.
Jag kan säga att detta beslut ångrar vi inte alls se själv på bilderna nedan.
Även om jag älskar det traditionella julfirandet så slår detta faktiskt allt just nu, jag har ju nästan hela familjen med mig på resan annars hade det varit skillnad.
Igår åkte jag, svågern och min mor till sawgrass mills, ett galet stort shoppingcenter 30 minuter från Miami. Snacka om shopping, och fredag innan jul också gjorde det inte lugnare direkt.
Det blev i alla fall några jeans, pikéer och lite annat smått och gott, en välbehövlig paus på en Italiensk restaurang kostade vi på oss en kall Peroni öl innan vi beställde en porcini och tryffel risotto som var av väldigt hög kvalitet. Detta matchat med en supertuscan från Villa Antinori, perfekt skön paus på uteserveringen mittemot Burberry outlet.
Ikväll ska vi på en rekommenderad restaurang för att avnjuta middag, den sista innan vi går på kryssningsfartyget imorgon.
GOD JUL!






