- Hem /
- skribenter /
- Fredrik Schelin /
Choucroute med mousserande vin
Choucroute med mousserande vin
Choucroute med mousserande vin
Min gode vän och kollega Karoline Nordefors ville denna veckan ha vintips till den klassiska rätten Choucroute.(se Karros recept nedan)
Givetvis kunde jag inte låta bli att tänka tillbaks till den första gången jag åt Choucroute.
I en klassisk Alsace-restaurang belägen i en gammal härlig källarvalvslokal i staden Riquewihr som har anor från 1600-talet.
Sittandes med en annan god vin-vän och kollega så beställde vi in just paradrätten Choucroute, till denna härliga bastanta måltid matchade vi en flaska Riesling från en liten lokal producent. Tror tom att det var samma ägare av vingården som restaurangen, det var en flaska från en av de bästa växtplatserna i området och givetvis en årgång.
Det var som en ny värld öppnade sig för mig, vilket vin, vilken mat vilken matchning, MY GOD kan det vara så bra?
Efter måltiden serverades vi en Crêpes Suzette som matchades med en av husets söta viner.
Det var min första lunch i Alsace, detta område som jag sedan har besökt många gånger och kommit att älska så högt.
Mina tips till denna rätt blir såklart baserade på de för området specifika viner.
Vid ett annat besök var vi på Dopff, och de serverade Choucroute indränkt i deras mousserande vin som givetvis även serverades till maten.
Vintipsen:
Dopff Brut Cuvée Julien
SB# 7410, Pris 109:-
Härligt balanserad mousse med fruktiga inslag och toner av ljust bröd, vinterpäron, gula äpplen, tropisk frukt och balanserad citrus.
Riesling Hugel
SB# 12191, Pris 129:-
En klassisker från området med toner av gula äpplen, kex, mineralitet, vita florala inslag och avslut med viss ton av honung samt citrus och mineraler.
Cuvée Ste Catherine Riesling
SB# 93995, Pris 319:-
Ett helt fantastiskt vin, kan vara min favorit från området, här har man komplexa frukttoner med inslag av gröna mogna äpplen, balanserad citrus, mineraler, tropiska vita frukter, päron, petroleum och avslut med florala inslag.
Karoline Nordefors recept:
Choucroute med korv och fläsk 4 port
Surkål
100 g rökt sidfläsk, tärnat
1 gul lök, fint strimlad
500 g surkål
1 äpple, skalat och grovt rivet
1 msk kycklingfond
3 dl vatten
1 dl vitt vin
1-2 msk vinäger
1 lagerblad
1 tsk kummin
Korv, fläsk och tillbehör
4 färska korvar
4 tjocka skivor rökt sidfläsk
Dijonsenap
Cornichons
Bröd eller kokt potatis
Fräs sidfläsk och lök i en kastrull tills det börjar få färg. Tillsätt resterande ingredienser och låt koka under lock i 45 minuter. Stek mot slutet av koktiden korvarna, enligt anvisning på paketet, och sidfläsket. Servera surkålen med fläsk, korv, senap, cornichons och ev bröd eller potatis.