Gå till startsidan
  • Skribenter
  • Guide
  • Recept
  • Topplistor
  • Artiklar
Google Translate
Gå till sök sidan

DinVinguide.se är en guide för människor som har mat, dryck, vin och livsnjutning som intressen. Våra namnkunniga skribenter inspirerar, utbildar och rapporterar om trender, nyheter och traditioner inom vinvärlden.

Välkommen till DinVinguide.se!

Kontakt

info@dinvinguide.seInstagramFacebook

Information

  • Skribenter
  • Guide
  • Recept
  • Topplistor
  • Artiklar

Följ oss

2026 © Copyright - DinVinguide.se

Byggd med ♥ av Capace Media

  • Hem
  • /
  • skribenter
  • /
  • Eva Weckström
  • /
  • Rosévin i fasta sortimentet- Bäst i Test

24 april 2019

Rosévin i fasta sortimentet- Bäst i Test

Nu vill solens strålar möta oss på uteserveringar, balkonger och i trädgårdar. Solen har längtat efter att få glittra i kapp i rosevinets olika nyanser! Rosévin i fasta sortimentet- Bäst i Test.
Rosévin i fasta sortimentet- Bäst i Test
Bild från dinvinguide

Eva Weckström

Eva Weckström är sommelier med lång erfarenhet av restraurangbranchen både i Stockholm och New York. Senast har hon varit på Wärdshuset Ulla Winbladh och chefsommelier på Villa Pauli.
  • Fredriks bubblor - Champagne Charlie
    Fredrik Schelin
    23 april 2019

    Fredriks bubblor – Champagne Charlie

    Charles Heidsieck prioriterar kvalitet istället för kvantitet.

    Läs hela artikeln
  • Sofias tips på Systembolaget - Små partier 26 april
    Sofia Ander
    22 april 2019

    Sofias tips på Systembolaget – Små partier 26 april 2019

    April fortsätter utan skämt. Fredagens lansering är seriös, välfylld och alldeles alldeles underbar. Har du fnatt på pet nat? Slå till! Svalodlade jänkare och australiensare är också bra köp. Och lämna för Dionysos skull ordentligt med plats för nebbiolo till källaren.  Läs Sofias tips på Systembolaget - Små partier 26 april.

    Läs hela artikeln
  • Bild på Flip med nässlor
    Karoline Nordefors
    21 april 2019

    Flip med nässlor

    Det finns få bartenders som Tom Surma. Ofta är han ute i skog och mark för att plocka ingredienser till sina cocktails. Nu har han skördat vårens första nässlor och gjort en krämig drink med ägg kallad flip. Perfekt att avsluta påsken med!

    Läs hela artikeln