Gå till startsidan
  • Skribenter
  • Guide
  • Recept
  • Topplistor
  • Artiklar
Google Translate
Gå till sök sidan

DinVinguide.se är en guide för människor som har mat, dryck, vin och livsnjutning som intressen. Våra namnkunniga skribenter inspirerar, utbildar och rapporterar om trender, nyheter och traditioner inom vinvärlden.

Välkommen till DinVinguide.se!

Kontakt

info@dinvinguide.seInstagramFacebook

Information

  • Skribenter
  • Guide
  • Recept
  • Topplistor
  • Artiklar

Följ oss

2026 © Copyright - DinVinguide.se

Byggd med ♥ av Capace Media

  • Hem
  • /
  • skribenter
  • /
  • Sofia Ander
  • /
  • Sofias tips – tillfälligt sortiment 7 september 2021

6 september 2021

Sofias tips – tillfälligt sortiment 7 september 2021

Första lanseringen av tillfälligt sortiment i september är stor och omfattande. Hela 45 olika viner ska enligt plan släppas fria nu på tisdag. 
Sofias tips – tillfälligt sortiment 7 september 2021
Sofia Ander

Sofia Ander

Sofia Ander är värmländskan som under språkstudier i Barcelona, även upptäckte livets goda - vin. Vinintresset följde med hem och resulterade i flytt till Stockholm och sommelierstudier på Vinkällan
  • Bild på Svensk cider är världsklass
    Anders Levander
    3 september 2021

    Svensk cider är världsklass

    Visste ni att vi har världens bästa äpplen i Sverige. Det är bara norska och finska äpplen som är av samma klass. Vi har en spirande produktion av svensk kvalitetscider. Det är inte bara svenskt vin som skördar framgångar internationellt utan även svensk cider. Läs om Pomologik, Brännland cider och vissa produkter från det gamla kulturarvet, Kiviks Musteri.

    Läs hela artikeln
  • Bild på Sofias tips – fast sortiment 1 september 2021
    Sofia Ander
    2 september 2021

    Sofias tips – fast sortiment 1 september 2021

    Tiden är inne för påfyllning i det fasta sortimentet igen. Årets tredje och näst sista. <br />

    Läs hela artikeln
  • Bild på Fyra grymma höstviner
    Magnus Reuterdahl
    1 september 2021

    Fyra grymma höstviner

    Med den annalkande hösten så vaknar min längtan efter lite djupare fylligare smaker, i såväl mat som vin. En favorit på tallriken är ugnsstekt pichana. Till det har jag hittat fyra grymma viner. Röda smakrika viner, med mogen frukt, kryddighet och långt häng. Med denna artikel så välkomnar jag höstens smaker!

    Läs hela artikeln