Gå till startsidan
  • Skribenter
  • Guide
  • Recept
  • Topplistor
  • Artiklar
Google Translate
Gå till sök sidan

DinVinguide.se är en guide för människor som har mat, dryck, vin och livsnjutning som intressen. Våra namnkunniga skribenter inspirerar, utbildar och rapporterar om trender, nyheter och traditioner inom vinvärlden.

Välkommen till DinVinguide.se!

Kontakt

info@dinvinguide.seInstagramFacebook

Information

  • Skribenter
  • Guide
  • Recept
  • Topplistor
  • Artiklar

Följ oss

2026 © Copyright - DinVinguide.se

Byggd med ♥ av Capace Media

  • Hem
  • /
  • skribenter
  • /
  • Sofia Ander
  • /
  • Sofias tips – tillfälligt sortiment 29 april 2022

24 april 2022

Sofias tips – tillfälligt sortiment 29 april 2022

April tackar för sig och vi tackar för en omgång med ett drygt 30-tal nya viner. 
Sofias tips – tillfälligt sortiment 29 april 2022
Sofia Ander

Sofia Ander

Sofia Ander är värmländskan som under språkstudier i Barcelona, även upptäckte livets goda - vin. Vinintresset följde med hem och resulterade i flytt till Stockholm och sommelierstudier på Vinkällan
  • Chablisskolan Le Domaine d'Henri
    Anders Levander
    12 april 2022

    Chablisskolan Le Domaine d’Henri

    Kungen av Chablis, Michel Laroche har dragit sig tillbaka. Fram träder dottern Margaux Laroche. Viner med både finess och tyngd är vinhusets motto med sann chabliskänsla. Det är viner som är värda att leta efter. Dock kan du bara köpa vinerna genom privatimport. För dig som inte vet hur det fungerar läs artikel längst ned.

    Läs hela artikeln
  • Sofias tips - tillfälligt sortiment 22 april 2022
    Sofia Ander
    17 april 2022

    Sofias tips – tillfälligt sortiment 22 april 2022

    Efter en kortare påskpaus är lanseringarna tillbaka med en vinlista på lite drygt 40 nya viner. <br /> <br />

    Läs hela artikeln
  • Glad påsk 2020!
    Magnus Reuterdahl
    30 mars 2022

    Tyska guldkorn

    Våren är på gång oavsett vad termometern visar. Ett av vårtecknen finns på min inköpslista: vita viner gjorda på riesling. Många av dessa kommer från Tyskland, men riesling är långt från det enda som glimrar i de tyska vingårdarna, häng med!

    Läs hela artikeln