Gå till startsidan
  • Skribenter
  • Guide
  • Recept
  • Topplistor
  • Artiklar
Google Translate
Gå till sök sidan

DinVinguide.se är en guide för människor som har mat, dryck, vin och livsnjutning som intressen. Våra namnkunniga skribenter inspirerar, utbildar och rapporterar om trender, nyheter och traditioner inom vinvärlden.

Välkommen till DinVinguide.se!

Kontakt

info@dinvinguide.seInstagramFacebook

Information

  • Skribenter
  • Guide
  • Recept
  • Topplistor
  • Artiklar

Följ oss

2026 © Copyright - DinVinguide.se

Byggd med ♥ av Capace Media

  • Hem
  • /
  • skribenter
  • /
  • Sofia Ander
  • /
  • I zinfandels fotspår

25 september 2015

I zinfandels fotspår

I våras reste jag runt i norra Kaliforniens vindistrikt. Fokus var att prova zinfandel, smaka på zinfandel. Ta reda på mer om zinfandel. Vill du också veta mer? Häng med på vinresan i zinfandels fortspår!
I zinfandels fotspår
Sofia Ander

Sofia Ander

Sofia Ander är värmländskan som under språkstudier i Barcelona, även upptäckte livets goda - vin. Vinintresset följde med hem och resulterade i flytt till Stockholm och sommelierstudier på Vinkällan
  • Bild på En amerikansk vinmiddag
    Sofia Ander
    18 september 2015

    En amerikansk vinmiddag

    Turen har kommit till USA på DinVinguide, hela månaden ut. Fokus denna fredag, blir några höjdarviner från landet over there. Just idag är vi inte priskänsliga, bara smakkänsliga. Dessa viner är eleganta och gjorda för mat. En helkväll, med middag och ett amerikanskt vinpaket börjar nu.  

    Läs hela artikeln
  • Bild på Paul Draper kan det där med zinfandel.. och cabernet sauvignon såklart. Och chardonnay
    Sofia Ander
    28 juni 2013

    Paul Draper kan det där med zinfandel.. och cabernet sauvignon såklart. Och chardonnay

    Läs hela artikeln
  • Fredrik Schelin
    8 juli 2012

    ”The Paris Tasting”

    Läs hela artikeln