- Hem /
- skribenter /
- Maja Berthas /
Min nya Muurikka
Min nya Muurikka
Min nya Muurikka
Först vill jag passa på att be om ursäkt för en period av radiotystnad. Ibland räcker inte nätet hela fram till mitt Kapell, men i utbyte får man annat gjort. Jag har klippt gräs, rensat rabatt, byggt kök, rivit gammalt kök och köpt en ny grill.
I några års tid har jag lagat mina burgare och biffar på en gammal hederlig Weber men då jag i förrgår besökte den lokala butiken Din Stormarknad i Skärplinge föll mina ögon på en ny leksak. Där stod en grill som i det närmaste liknade ett litet rymdskepp: trebent, platt, med galler och en stekhäll/wok! Såg ju föredömligt ut på alla vis. Jag bestämde mig direkt. Tvåtusen kronor och en halvtimme senare stod den ihopmonterad och klar på gräsmattan.
Första kvällen wokade jag kyckling med grönsaker, masala och couscous. Och vilket strålande resultat! Hur gott som helst och dessutom trevligt att stå och laga mat runt själva grillen. Kväll nummer två blev det helstekt ryggbiff på min Weber och på min Muurikka tillagades potatisen.
Jag köpte ett gäng färskpotatisar som jag tvättade lätt och la i pannan tillsammans med smör och olja. Sedan fick dom stekas långsamt med salt och cayennepeppar. Det tog 40 minuter innan det var klart. Men vilket resultat! Knapriga, heta potatisar med härlig stuns och finess.
Jag kan varmt rekommendera ett sensommarinköp av en Muurikka. Vill man handla så finns dom nu på rea på www.dinstormarknad.se
<a
