Gå till startsidan
  • Skribenter
  • Guide
  • Recept
  • Topplistor
  • Artiklar
Google Translate
Gå till sök sidan

DinVinguide.se är en guide för människor som har mat, dryck, vin och livsnjutning som intressen. Våra namnkunniga skribenter inspirerar, utbildar och rapporterar om trender, nyheter och traditioner inom vinvärlden.

Välkommen till DinVinguide.se!

Kontakt

info@dinvinguide.seInstagramFacebook

Information

  • Skribenter
  • Guide
  • Recept
  • Topplistor
  • Artiklar

Följ oss

2026 © Copyright - DinVinguide.se

Byggd med ♥ av Capace Media

  • Hem
  • /
  • skribenter
  • /
  • Magnus Reuterdahl
  • /
  • Kantarellrisotto och vin

18 september 2024

Kantarellrisotto och vin

Kantarellrisotto och vin. Jag älskar risotto. Det är en underbar rätt som går att variera på nästan hur många sätt som helst och kan fungera som en rätt i sig själv eller som ett tillbehör till något annat. Under hösten är svamp en fantastisk smaksättare att använda i risotto. Häng med!
Kantarellrisotto och vin
Bild från dinvinguide

Magnus Reuterdahl

Magnus Reuterdahl har skrivit om vin sedan 2006 och skrivit för DinVinguide.se sedan 2012. Han skriver gärna om viner från Bourgogne, Bordeaux, Portugal, Centraleuropa och Georgien samt om baijiu.
  • Bild på Sofias tips – tillfälligt sortiment 20 september 2024 
    Sofia Ander
    15 september 2024

    Sofias tips – tillfälligt sortiment 20 september 2024 

    Över 40 viner, bubblande som stilla står på nyhetshyllan nu på fredag den 20 september. 

    Läs hela artikeln
  • BestChampagne.se, DinVinguide.se och DryckesListan.se är guider för alla som har mat, dryck, vin och livsnjutning som gemensamma intressen. I DinVinguide.se finns de flesta artiklarna och på Dryckeslistan.se finns våra topplistor där vi vill hjälpa dig att göra livet godare och bättre. Våra skribenter hjälper dig med val av dryck till maten. På bägge sidor bjuder vi även på recept. Vi fyller kontinuerligt på med nya, härliga alternativ. Missa inte att kolla in varje vecka för din nya topplista. Missa inte heller BestChampagne där vi djupdyker i mousserande viner och framförallt champagne.
    Anders Levander
    13 september 2024

    Systembolagets mest prisvärda vita viner

    Vi har väl alla känt av att det är lite tuffare tider rent ekonomiskt i Sverige. Men jag antar att ni liksom jag vill unna er ett gott glas vin till maten eller som en fördrink. Vi på DinVinguide.se redaktion provar massor med viner varje vecka. Vi vill därför ge er läsare våra bästa tips på viner som inte kostar skjortan men ändå har hög kvalitet.

    Läs hela artikeln
  • Bild på Lasagne eller Lasagna?
    Magnus Reuterdahl
    4 september 2024

    Lasagne eller Lasagna?

    Heter det lasagne eller lasagna? Finns det något sådant som en ”äkta” lasagne eller lasagna och vad dricker vi till den? Detta tittar vi närmare på. Häng med!

    Läs hela artikeln