Gå till startsidan
  • Skribenter
  • Guide
  • Recept
  • Topplistor
  • Artiklar
Google Translate
Gå till sök sidan

DinVinguide.se är en guide för människor som har mat, dryck, vin och livsnjutning som intressen. Våra namnkunniga skribenter inspirerar, utbildar och rapporterar om trender, nyheter och traditioner inom vinvärlden.

Välkommen till DinVinguide.se!

Kontakt

info@dinvinguide.seInstagramFacebook

Information

  • Skribenter
  • Guide
  • Recept
  • Topplistor
  • Artiklar

Följ oss

2026 © Copyright - DinVinguide.se

Byggd med ♥ av Capace Media

  • Hem
  • /
  • skribenter
  • /
  • Anders Levander
  • /
  • Det nya är Montefalco Rosso

15 maj 2026

Det nya är Montefalco Rosso

Det har hänt en hel del i Umbrien och Montefalco under de senaste åren. Montefalco är ju mest känd för sina kraftfulla viner gjorda på sagrantinodruvan. Men under mitt senaste besök i april 2026 så var det Montefalco Rosso som imponerade mest.
Det nya är Montefalco Rosso
Bild från dinvinguide

Anders Levander

Anders är redaktör för Wine Publishing och ansvarig för det skrivna. Fokusområden är Italien, Frankrike och Tyskland.Två böcker har hittills producerats, vilka handlar om Chablis- och Languedocs viner
  • Montefalcos vita viner, Montefalco Rosso
    Anders Levander
    27 juni 2025

    Montefalcos vita viner

    Dinvinguide.se har precis besökt en spännande "Anteprima" i Montefalco i italienska regionen Umbrien. En tillställning för de röda vinerna gjorda på Sagrantino de Montefalco och de vita gjorda på Spoleto Trebbiano Spoletino. Montefalco är mest känt för sina kraftfulla röda viner. Men jag fastnade även för de vita spoletinovinerna.

    Läs hela artikeln
  • Den vita revolutionen
    Anders Levander
    5 maj 2023

    Montefalco – vitt är det nya svarta

    DinVinguide.se har precis genomfört Anteprima Sagrantino i Umbrien. Sagrantino är Umbriens röda stolthet med sin kraftfullhet. Men i år står även de vita vinerna ut. Det nya svarta i Montefalco är det vita vinet Trebbiano Spoletino.

    Läs hela artikeln
  • Bild på Finbesök från Umbrien – Lungarotti
    Anders Levander
    10 september 2013

    Finbesök från Umbrien – Lungarotti

    Läs hela artikeln