Puligny-Montrachet 2022 Louis Jadot
93/100
Flaska-Vitt
949kr
beskrivning:
Puligny-Montrachet 2022 Louis Jadot är ett vitt vin från Bourgogne i Frankrike. Puligny-Montrachet är ett av de områden som producerar de bästa vita vinerna i regionen. Vinerna har vanligen en fantastisk stringens, syra och linje, bra koncentration, energi och mycket fräschör.
2022 är en intressant och riktigt bra årgång i Bourgogne som ger viner med generös frukt och hög syra. Detta gör att de är tillgängliga som unga men också har en bra lagringspotential.
2022 är en intressant och riktigt bra årgång i Bourgogne som ger viner med generös frukt och hög syra. Detta gör att de är tillgängliga som unga men också har en bra lagringspotential.
Recension:
Bra vit bourgogne är alltid en smakupplevelse. Detta vin är mycket ungt och friskt. Det är elegant och frukten är läcker och klar med en fin intensitet. I smaken finns en äpplen och citrusfrukter uppbackat av vita stenfrukter och citrusblommor. Vinet har en bra struktur med en snygg ekfatston och en härlig längd som drar ut i såväl stensälta, hasselnötstoner som lite kryddighet. I denna årgång är det riktigt läckert och tillgängligt redan nu men jag tycker att det är ett vin som du bör lagra åtminstone några år för lite mer komplexitet, djup och mognadstoner.
Betyg - 93
Potentiellt betyg - 94