Lequilibrio Barbera d’Asti Superiore DOCG 2021
91/100
Flaska-Rött
246kr
beskrivning:
Barbera d'Asti Superiore Lequilibrio kommer från vingårdar som ligger i kommunen Castagnole, i provinsen Asti i Monferrato, Piemonte. Vinet är gjort på 100% barbera och har lagrats på stora ekfat i 10-12 månader.
Producenten heter Montalbera som kanske är mest känt för sina viner på druvan ruchè. Vineriet ligger mitt emellan Monferrato och Langhe.
Producenten heter Montalbera som kanske är mest känt för sina viner på druvan ruchè. Vineriet ligger mitt emellan Monferrato och Langhe.
Recension:
En härligt fräsch barbera från Asti i Monferrato. Här finns mörka och röda bär och en härlig syra. I smaken finns inslag av björnbär, svarta vinbär, körsbär och kantat med lila blommor och färska örter. Vinet har en fin struktur med snyggt integrerade ekfat och mjuka tanniner. Avslutet är långt och friskt med en snygg kryddighet och en hint av mörk choklad.
Betyg - 91