Gå till startsidan
  • Skribenter
  • Guide
  • Recept
  • Topplistor
  • Artiklar
Google Translate
Gå till sök sidan

DinVinguide.se är en guide för människor som har mat, dryck, vin och livsnjutning som intressen. Våra namnkunniga skribenter inspirerar, utbildar och rapporterar om trender, nyheter och traditioner inom vinvärlden.

Välkommen till DinVinguide.se!

Kontakt

info@dinvinguide.seInstagramFacebook

Information

  • Skribenter
  • Guide
  • Recept
  • Topplistor
  • Artiklar

Följ oss

2026 © Copyright - DinVinguide.se

Byggd med ♥ av Capace Media

  • Hem
  • /
  • skribenter
  • /
  • Sofia Ander
  • /
  • Topplista: Nya världen x 2

18 april 2018

Topplista: Nya världen x 2

Nya Världen låter nästan som en ny planet eller ett alternativt universum. Men riktigt så exotiskt eller sci-fi är det inte. Det är bara vinspråket som är i farten igen.

Topplista: Nya världen x 2

Nya Världen är en kategori där man stoppar in alla moderna och nya vinländer. Som Australien, USA, Sydamerika, Nya Zeeland med flera. Länder som inte har samma långa historia av vinproduktion helt enkelt. Och konsumtion för den delen. Gränsen var dock tydligare förr mellan gamla och nya världen, där man tydligt kunde känna skillnad mellan vinstilarna.

Nya Världen stod för mer frukt, sol, fatlagring och värme. Gamla världen för mer elegans, lägre alkoholhalter och ibland rustika smaker. Numera är likheterna nästa lika stora som skillnaderna var förr. Fast undantag finns alltid och visst vore det rätt trist om vinerna smakar likadant, var de än kommer ifrån?

Våra nyprovade tips i den vita topplistan är hederliga nya-världen-viner, fast med finess, bra syra och balans mellan faten och frukten. Båda är gjorda på chardonnay och rikare än till exempel en chablis, som också är gjord på samma druva fast i ett helt annat klimat. Vinernas fylliga smaker är precis vad vår- och sommarmaten trånar efter.

Bild från DinVinguide

Kombinera ditt glas med nya-världen-chardonnay till grillad lax med en sallad på fänkål, avocado och tomater. Ett foliepaket med vit fisk (eller lax), örtkryddor och smör är också mycket gott till. Kyckling och chardonnay är också två bra vänner. Grilla kycklingklubbor och servera med en caesarsallad. Eller varför inte hamburgare med kyckling och en krämig coleslaw?

Vill du hellre äta vegetariskt, är det gott med grillad halloumi eller fetaost och en sallad med rostade nötter. Prova också grillade vårprimörer, som sparris, lökar och morötter som du överöser med mycket parmesan och olivolja. Enkelt och väldigt gott.

 *section**section**section**section**section**section**section**section**row**section**section**section**section**section**section*1*section*http://cloud.dinvinguide.se/wp-content/uploads/2016/06/12062016-img_1617-2.jpg*section**row**section**section**section**section**section**section*1*section*http://cloud.dinvinguide.se/wp-content/uploads/2018/04/skrmavbild-2018-04-17-kl–14-56-23.png*section**row*Producent: Wente Vineyards

Ursprung: Livermore Valley, Kalifornien 

Druva: 100 % chardonnay 

Kuriosa: Wente är en av de äldsta ännu familjeägda vingårdarna i USA, grundat redan 1883 av Carl Wente som emigrerade från Tyskland. De bosatte sitt i Livermore Valley, som ligger några mil söder om San Fransisco och in i landet. Här finns de än idag, redo att ta emot besökare för en provning eller en måltid i restaurangen som tillhör ägorna. 

Vinet som heter Morning Fog Chardonnay, har fått sitt namn av dimman som kommer in från Stilla Havet. Dimman hjälper till att kyla ner vingårdarna och ge druvorna syra och fräschör. Tack vare dimman får vinet sin friska frukt som lindas in av lätt krämiga fat och nötter. 

 *section**section**section**section**section**section**section**section**row**section**section**section**section**section**section*1*section*http://cloud.dinvinguide.se/wp-content/uploads/2018/04/skrmavbild-2018-04-17-kl–11-26-21.png*section**row*Producent: Cumulus Wines

Ursprung: New South Wales, Australien

Druva: 100 % chardonnay

Kuriosa: Cumulus är en ung firma, som har sin ägor i regionen Orange i New South Wales. Cumulus är den största firman i området och de producerar allt från shiraz, grenache till semillon och pinot grigio. Här ligger vingårdarna högt över havet – mer än 500 meter – vilket bidrar till att druvorna får mogna långsamt och bibehålla sin syra. Det känns i detta svala och rena vin, som ändå smakar sol och värme.*section**section**section**section**section**section**section**section**row**section**section**section**section**section**section*1*section*http://cloud.dinvinguide.se/wp-content/uploads/2015/12/grillat-majs-grillad-majskolv-.jpg*section**row**section**section**section**section**section**section**section**section**row**section**section**section**section**section**section**section**section**row**section**section**section**section**section**section**section**section**row**section**section**section**section**section**section**section**section**row**section**section**section**section**section**section**section**section**row**section**section**section**section**section**section**section**section**row**section**section**section**section**section**section**section**section**row**section**section**section**section**section**section**section**section**row**section**section**section**section**section**section**section**section**row**section**section**section**section**section**section**section**section**row**section**section**section**section**section**section**section**section**row**section**section**section**section**section**section**section**section**row**section**section**section**section**section**section**section**section**row**section**section**section**section**section**section**section**section*

Sofia Ander

Sofia Ander

Sofia Ander är värmländskan som under språkstudier i Barcelona, även upptäckte livets goda - vin. Vinintresset följde med hem och resulterade i flytt till Stockholm och sommelierstudier på Vinkällan
  • Eva Weckström
    15 april 2018

    Vårens Vita pärlor

    Med sol och värme kommer en längtan efter fräscha, läskande vita viner. Här några vårfavoriter!

    Läs hela artikeln
  • Sofia Ander
    4 april 2018

    Rött från Rhône innan våren anländer

    Det är inte riktigt vår än, även om vi så väldigt gärna vill. I skrivande stund vräker regnet ner. Det får mig att längta efter filtar, grytor och rött vin snarare än solglasögon och krispigt vitt. Därför tar vi oss till södra Rhônedalen, där röda och mulliga viner styr. 

    Läs hela artikeln