- Hem /
- skribenter /
- Sofia Ander /
San Sebastian – en av världens bästa städer
San Sebastian – en av världens bästa städer

San Sebastian – en av världens bästa städer
En stad som har stränder. Som har vackra byggnader. Spännande kvarter och butiker. Billiga tapasbarer i varje hörn. Det kvalar in till en av världens bästa städer, i alla fall i mitt tyckte. Att San Sebastian dessutom har några av de främsta krogarna på vår planet, gör knappast saken sämre.
Vi landar vid 19.30. Taxiresan till hotellet, Hotel Londres, tar bara en halvtimme. Läget är perfekt, med utsikt över stans största strand La Concha och några minuters promenad till Gamla Stan med alla pintxosbarer. Fast vi vill gärna hålla oss i närheten av hotellet och spara Parte Vieja (Gamla Stan) till senare; där kommer vi hänga mycket ändå. Snabbt ombytta och uppackade kommer vi ut vid halv 9-tiden. Tidigt för middag, med spanska mått mätt. Men sent för oss nordbor. Vi är hungriga. Sugna på tapas, eller pintxos som det heter på baskiska. Precis utanför hotellet börjar Calle San Marcial, som sträcker sig genom centrum. Det är krypavstånd till första baren, La Espiga. Här dingnar faten över av pintxos och flertalet viner på glas. Längre in i lokalen, finns även en sittande del med en fast meny. Men vi vill stå upp efter resan och prova pintxos överallt!
Nästa stop blir Rojo y Negro, som ligger vägg i vägg. Här blir det fler pintxos och ett glas verdejo från Rueda. Glaset kostar cirka 2 euro och en pintxo mellan 1 och 3. Vi hinner med några ställen till, innan vi trötta svenskar ger upp. Tidigt för spanjorerna, men sent för oss. Imorrn är en ny dag och då vill och måste vi till Parte Vieja. Här blir det lunch på trendiga Bar Zeruko. Pintxosfaten är lika dignande här, fast mer moderna och innovativa. Vi får en tallrik och plockar på oss det vi vill ha. En del av rätterna värms på i köket, som perfekt tillagad bacalao (torsk) och en stort, färskt fikon med getost. Allt är försvinnande gott. Vi sparar lite på aptiten till Bar Nestor, som ligger mittemot. Här sägs stans bästa tortilla finnas. Den presenteras kl 13 och 20 varje dag och går åt snabbt. Alldeles för snabbt visar det sig. Vi kommer strax efter 14, då är den redan slut. Fast Bar Nestor har annat gott på menyn, trots att man är just utan en meny. En stor tomatsallad med massor av flingsalt och en ljuvlig olivolja, ett fat med pimientos de guernica och några bitar lokala hårdostar, stillar vår hunger ändå.
På kvällen vill vi ha fisk. Och vi vill sitta ner. Och vi vill så klart tillbaka till de gamla delarna. Juanito Kojua, som har legat på samma adress sedan 1947 lagar traditionellt och baskiskt. Pinfärska ostron får inleda måltiden som avslutas med bacalao al pil pil, en typisk rätt för regionen med smak av vitlök, salt, chili och olivolja. Fisken lägger sig som bomull i magen och lämnar plats för nya rätter nästa dag.
Men innan det är dags för mera mat, tar vi linbanan upp till Monte Igueldo. Härifrån kan man blicka ut över hela stan och även övernatta på Mercure Monte Igueldo Hotel. Från berget ser man även Monte Urgull, ännu ett berg på andra sidan stan, där en stor jesusstaty tornar upp sig.
Hotel Londres är fullt de två sista nätterna, så vi förflyttar oss söderut, till Hotel Astoria. Alla rummen är uppkallade efter kända filmstjärnor. Det är kändisar på väggarna och musiken som spelas i lobbyn kommer från lika kända filmer. Det är modernt och snyggt och ligger i en något lugnare stadsdel. Fast här finns givetvis barer och restauranger också. Vi får tips i receptionen om Sidreria Salaberria, som ligger precis bakom hotellet. Det är en sparsmakad restaurang men med mustigt och smakrikt inre. Menyn består av klassiska rätter från baskien, matchade med cider; som också produceras här. Vi inleder måltiden med cidergrillade langostinos, som smälter i munnen. Bacalao med vit kokt sparris får avsluta vår sista måltid i San Sebastian. En liten pacharan, inhemsk likör gjord på slånbär, får lägga det sista locket på. Det är nog bra för matsmältningen.
Jag är nämligen hungrig igen och längtar redan tillbaka till en av värdens bästa städer.
I’ll be back.
PS: På fredag blir det mer Spanien och tips vad ni ska hälla i glasen till alla goda pintxos.
Ta sig hit:
Lågprisflyget Vueling (Iberia) flyger från Stockholm eller Köpenhamn, vid Madrid eller Barcelona. Flyg till Bilbao och hyr bilen, det tar cirka en timme. Ryanair flyger till Biarritz, där man kan ta sig vidare med bus, tåg eller hyrbil.
Hotelltips:
Londres de la Inglaterra
Hotel Niza
Hotel Astoria
Fler krogtips:
Arzak (3-stjärnig Michelinkrog)
Rekondo
Taberna Aralar
Restaurante Gandarias