- Hem /
- skribenter /
- Karoline Nordefors /
Scones med grapefruktcurd
Scones med grapefruktcurd

Scones med grapefruktcurd
Idag är det grapefruktens dag, därför blir det grapefrukttema. Här trevliga smöriga scones med bittersöt curd som passar fint till frukost eller afternoon tea.
SCONES MED GRAPEFRUKTCURD
2 st Florida grapefrukt, rivet skal och 225 ml juice
3 ägg
3 äggulor
90 ml socker
60 g smör, i små bitar
Koka grapefruktjuicen på medelvärme i ca 5 minuter till den reducerat till hälften. Låt svalna. Vispa ägg, äggulor, socker, grapefruktjuice och grapezest över vattenbad tills blandningen tjocknar. Ta från värmen och vispa i det kalla smöret, lite i taget. Sila curden och häll upp på rena burkar. Låt svalna och förvara i kylskåp.
Scones
4 dl vetemjöl
1 tsk salt
1 tsk bakpulver
50 gram smör, rumsvarmt
1 1/2 dl vispgrädde
Till pensling
2 msk vispgrädde
Sätt ugnen på 225 grader. Nyp ihop de torra ingredienserna med smöret. Tillsätt grädden och knåda till en smidig deg. Platta ut till en ca 2 cm tjock platta och tag ut 6-8 rundlar med hjälp av ett mått eller ett glas. Pensla med grädden. Grädda på bakpappersklädd plåt ca tio minuter tills de fått fin färg. Ät varma med grapefruktcurd.
Recept: Karoline Nordefors
Foto: Frida Wismar