- Hem /
- skribenter /
- Karoline Nordefors /
Årets bästa kokböcker – julklappar till matpassionister
Årets bästa kokböcker – julklappar till matpassionister
Årets bästa kokböcker – julklappar till matpassionister
Tiden är knapp men det går att beställa böcker som är framme före julafton. Här har jag listat de böcker som jag tycker utmärker sig och som gjort stort intryck på mig i år.
Niki Segnits Smaklexikon är den första bok som undersöker vilka smaker som passar ihop, par för par. I bokens bakre del hittar du en lista med 99 populära ingredienser och får förslag på smaker som de passar bra ihop med. Smaklexikon innehåller texter om 980 olika smakkombinationer och inte mindre än 200 recept och förslag. En otroligt spännande bok för både amatör- som professionella matkreatörer.
På helgen har de flesta av oss mer tid att laga, äta och njuta av mat. Men det behöver ju inte betyda att det ska vara svårt eller krångligt. Bara godare. I boken Äntligen helg radar Tom Sjöstedt upp femton fantastiska menyer som skulle förgylla vilken dag som helst, vardag som fest. Tom är generös med tips och genvägar och bjuder även på sina bästa grundrecept, från majonnäs till surdegskrutonger och chokladsås, och han talar direkt från hjärtat.
Restaurang Fäviken utanför Åre är på väg att bli en av Sveriges mest berömda restauranger, och nu även en av världens mest berömda. Restaurang Fäviken utmärker sig genom sin strikt nordiska matlagningsstil kallad rektún mat (som betyder “riktig mat” på jamska/jämtländska) och självhushållning. Menyn följer årstiderna och alla råvaror man serverar på restaurangen är producerade på restaurangens mark. Den här boken är ett måste för kockar såväl som matnördar.
Älskar du desserter? Vill du ha en utmaning? Då är det här boken för dig. Ingen kan vara mer lämpad än Daniel Roos att vägleda oss in i desserternas paradis. Desserter med stil rymmer allt – gudomliga smaker, kombinationer och presentationer som kan kröna vilken måltid som helst. Mjuka, rena och raffinerade smakexplosioner som avslutning på sommarbuffén, höstmiddagen eller nyårsfesten.

Han är proffskocken som vill sprida sina kunskaper om mat, sin lust inför matlagning och ätande. Inget ska vara krångligare än vad det är, det behöver inte vara dyrt och komplicerat för att vara läckert och hälsosamt. Han tycker att matlagning kan få ta lite tid ibland.
Utgångspunkten i Pauls kök är frukt och grönsaker, de 14 kapitlen utgår alla från något vegetariskt, men det betyder inte att här saknas kött, fisk och fågel. En fantastiskt vacker kokbok med det lilla extra.
“Vi kockar måste förmedla kärleken till vårt matarv. Och vi måste göra det varje dag. Dygnets alla vakna timmar.” Det skriver Johan Jureskog i sin bok 24 Timmar. Det är en kompromisslös och ganska naken bok om Johan Jureskogs liv i köket med massor av bilder tillsammans med några av de bästa recepten. Det här är den boken som berört mig mest under året, en helt underbar bok som speglar det otroligt tuffa arbetet som kock.
Expedition Mathantverk handlar om de grundläggande principerna bakom matlagning och smak. Om riktiga råvaror som möter eld och rök, salt och socker. Om rustika metoder som skapar eleganta smaker. Nuförtiden klarar vi vår överlevnad utan att behöva salta in kött för vintern eller förvandla mjölken till ost på fäboden. Men just därför är det roligt att pröva! Under flera år har författarna Mikael, Henrik och Gustav utforskat mathantverkets alla sidor. Resultatet blev 12 större matprojekt och över 100 recept. En del av rätterna svänger du ihop på en eftermiddag, en del kan du vänta på i flera år. Perfekt present till den som har allt, kan skapa idéer till nya projekt.
I Sveriges godaste mat delar Årets kock-vinnarna med sig av sina recept, anpassade så att de ska fungera i ett vanligt kök. Det är avancerade skapelser för den som vill imponera med en lyxig middag för finsmakare, rustika söndagsmiddagar, som hela familjen kommer att gilla, och mat som ger vardagen guldkant. Kockarnas smarta tips kommer att vara till glädje i din vardagsmatlagning. En fantastiskt fin bok med något för alla.






