Bubbel, Brunch och Billie Holiday

Brunch är en riktig favorit. Att sitta länge en lördag eller söndag och njuta av en massa gott. Och visst funkar det med bubbel i glaset!
Bubbel, Brunch och Billie Holiday
Bild från DinVinGuide

Bubbel, Brunch och Billie Holiday

Brunchmat är lite mitt emellan breakfast och lunch, därav namnet. Och vilken fantastisk idé det är. En gammal svensk term är annars frukostmiddag. Låter bra det med!

Kanske är det mina 7 år i USA som gör att jag är lite extra förtjust i just brunch. Där är det mer regel än undantag att njuta av en extra härlig och lång frukost-lunch i alla fall en gång på helgen.

Men mest är det bara ett underbart format tycker jag. Att lägga på en fin duk. Tända ljus. Doft av nymalet och just bryggt kaffe. Att bulla upp med massor av gott på bordet i olika färger, former och texturer. Att sedan låta gästerna själv förse sig så att även jag som värdinna kan luta mig tillbaka. Plockmat när det är som bäst. Avslappnat, informellt och förhoppningsvis stoj och skratt runt bordet. Får jag dessutom njuta av Billy Holliday, Peggy Lee eller Chet Baker i bakgrunden är brunchen komplett och jag i himmelriket. Och sitter gärna kvar i både 2 och 3 timmar….

Visst kan man bulla upp med scones, french toast, minihamburgare och en massa pannkakor och sötsaker. Men för mig handlar det om mycket sköna, gröna rätter; om färskpressad juice, en fräsch smoothie (kanske enligt receptet ovan), egen granola, matig sallad och god hemlagad ekologisk äggröra. Vitaminer! En boost för både kropp och själ. Nu är våren runt hörnet och de spröda, vackra  primörerna finns snart att tillgå.

Kanske tänker man inte i första hand på bubbel till äggen eller övrig brunchmeny. Men det mesta på tallriken går att anpassa eller variera så att det passar till mousserande vin- för visst vill man lyxa till brunchen lite extra?

Bild från DinVinGuide
receptSallad med jordgubbar, tomater och basilika
Sallad med jordgubbar, tomater och basilika
Läs mer

Äggen

Du kan koka, steka eller porchera. Själv älskar jag äggröra. Äggröra är busenkelt, nyttigt och gott. Här några stalltips för din perfekta äggröra:

-Använd ekologiska ägg.

-Bry dig inte om att vispa äggen med vatten eller mjölk utan vispa bara upp dem som de är. Detta då vätskan dunstar under tillagning och tillsätter du vatten är det lätt att det istället dunstar för mycket och äggröran blir torr.

-Var generös med smöret. Bryn gärna smöret rejält i pannan innan du tillsätter äggen. Om du älskar brynt smör som jag.

-Tillsätt salt och peppar eller som jag brukar göra- piffi allkrydda. En kanske idag omodern kryddblandning min mamma lärt mig uppskatta och som passar i det mesta. Den är inte lika paprikastinn som grillkrydda och mycket godare och mildare tycker jag. Den är salt med smak av lök, selleri, muskot, koriander, kardemumma och lite paprika och vitlök. Typ.

Bild från DinVinGuide

GÖR SÅ HÄR: Sänk värmen när du brynt smöret och häll i de vispade äggen. Rör ordentligt i äggen på medelhög värme. Vill man mata röran med mer smör går det fint. Dra stekpannan av plattan när konsistensen är som du vill ha den. Vill du ha en ännu krämigare äggröra kan du använda ett litet trick när den är nästan färdigstekt: Rör i lite créme fraiche. Gott med syran från den sura grädden, och krämigheten. Kräääämigheten.

Hur går detta till ditt bubbel? Formidabelt, tackar som frågar! På grund av fettet, som är en smabrygga, och sältan som rundar av syran i vinet så är detta en riktig höjdarkombo. Serverat på grillat bröd- sweet jesus! Äggröra kryddad med piffi allkrydda till en brödig, fyllig champagne. Heaven.

Bild från DinVinGuide

 

Här är några juveler att dricka till din brunchbuffé, för olika stora plånböcker:

 

Louis Bouillot Crémant de Bourgogne Brut, Bourgogne, Frankrike. Magnumflaska 1500 ml. Nr 7688, 299:-

Bild från DinVinGuide

Härligt franskt mousserande vin, så kallad Crémant. Louis Bouillot grundades redan 1877 i Nuits-St-Georges och håller alltid samma höga kvalitet. Denna ståtliga magnumflaska imponerar såklart på brunchen och är tillika ytterst välgjord. Vi njuter brödiga, rostade toner tillsammans med vinteräpplen, blodgrape, nougat och mariekex. Njut innan, till och efter maten. Ett riktigt allroundbubbel som funkar utomordentligt till  brunchbuffén.

 

 

Champagne Tribaut Cuvée René Brut, Champagne, Frankrike. Nr 77882, 425:-

Bild från DinVinGuide

Ljuvligt fyllig champagne. Denna cuvée gjorde man första gången 1929. 70 % chardonnay, 30 % pinot noir. Vinet är lagrat extra länge för smakrikedom och komplexitet- upp till hela 8 år. Vi får njuta av en pigg syra som verkligen behövs för att balansera de mogna, rustika tonerna i denna krämiga, fina champagne. I karaktären nektarin, mogna gula plommon, rostat bröd, brynt smör, kaprifol, honung, rostat kaffe och hasselnötter. Lång ren eftersmak. Njut till allt på brunchbuffen- extra gott till lagrad ost, smörstekt, panerat eller krämigt. Typ min äggröran ovan.

 

 

Rotari Rosé, Trentino-Alto Adige , Trentino, Italien. Nr 7701, 125:-

Bild från DinVinGuide

Torrt, friskt med pigga bubblor och vacker ljusrosa nyans. Toner av röda vinbär, smultron, blodgrape och lingon trängs i glaset tillsammans med nektarin, franskbröd och mandel. Serveras sval som aperitif eller till räksallad och laxrätter. Perfekt på brunchbordet.

Bild från DinVinGuide

Evas blomkålssallad

Ett gott inslag på buffén är min blomkålssallad. Riven blomkål, soltorkad tomat, mozzarella, ruccola, balsamvinäger samt en del mer i en härlig blandning. Urgott, nyttigt och vackert på bordet.

Recept på härligheten här i artikeln:

https://cloud.dinvinguide.se/eva/blomkal-i-salladen-gront-skont-nyttigt/

Emulsion: Enkelt sätt kan man säga att det är äggulan som "medlar". Den innehåller lecitin som gillar både fett och vatten. Voilá!
Bild från DinVinGuide

Grönsallad och emulsionsdressing

Jag brukar även ha romansallad och annat grönt uppskuret och i egna skålar. Cocktailtomater, avocado, honungsmelon eller mango, jordgubbar, oliver, krutonger……Så får man blanda själv.

Kanske grillar jag lite kyckligbröst på grillpannan och/eller tar fram lite nyskalade räkor att blanda i en alldeles egenkomponerad sallad.

Vad gäller dressing- gör den själv. Det är enkelt och SÅ mycket godare. Ställ fram god olivolja och vinäger för den som önskar det, samt sväng ihop en mjäll nobisdressing eller salt och smakrik caesardressing. Dessa är båda så kallade emulsioner. 

Emulsion innebär att man liksom tvingar ihop två vätskor som egentligen inte vill vara ihop- och magi uppstår. Vatten och fett. Olja och vinäger. De vill inte. Men man kan förstås komma runt det, och det är precis vad man gör med exempelvis en majonnäs, krämig dressing eller en bearnaisesås. Enkelt sätt kan man säga att det är äggulan som “medlar”. Den innehåller lecitin som gillar både fett och vatten. Voilá!

Det viktigaste med emulsioner är att låta oljan (eller det smälta smöret i en bea) rinna ner i en fin och tunn stråle och att man vispar hela tiden. Övning ger färdighet!

Recept på caesardressing här i länken- riv gärna ner lite parmesanost direkt i dressingen också.

https://cloud.dinvinguide.se/recept/caesardressing/

 

Happy Brunch!