- Hem /
- skribenter /
- Anette Rosvall /
Ett snitsigt husmorstips!
Ett snitsigt husmorstips!

Ett snitsigt husmorstips!
När jag skall äta vaniljglass då vill jag gärna att smaken kommer ifrån en riktig vaniljstång. Kalla mig snobbig men jag tycker att bävern kan få behålla sitt sekret och att man kan göra andra saker med rötveden som faktiskt är en vanlig smaksättare av just vaniljglass.
Vaniljstång är lite dyrare men ungefär 1000 gånger godare än allt annat. Så därför brukar jag använda den så mycket jag bara kan. På bilden ser ni ett sätt. När jag har kokat min smet, skrapat ur de små fina kornen så tar jag upp själva “skidan” alltså den svarta långa kapseln. Sedan skakar jag av den värsta vätskan och stoppar sedan ner den i en knäppburk som är full med ekologiskt strösocker. Det finns alltid lite vaniljkorn kvar i skidorna och de godingarna ramlar ner i sockret. Om man vill kan man även mixa det här sockret med en vanlig mixer och på så sätt få ett jättegott vaniljsocker. Men jag brukar bara låta mitt socker vara som det är.Jag använder det ibland i mitt kaffe när jag vill lyxa till det. I kakor, i glass… ja just det ett riktigt gott glassrecept som är inspirerat utav underbara Helena Ljunggren.
Dulce di leche glass
5 dl vispgrädde
1 dl standardmjölk
1 vaniljstång
4 äggulor
0,5 dl strösocker och 0,5 dl ljust muscovadosocker
ev. 2 gelatinblad
1 msk flytande glykos
1 burk Dulce di Leche – alltså karamellisesrad kondenserad mjölk (finns i välsorterade livsmedelsaffärer)
Vispa äggulor och både sockersorterna till en slät, fluffig smet. Rör ner grädde, mjölk, dulce di leche och delad, och skrapad vaniljstång/vaniljpulver. Häll över till en kastrull och låt smeten sjuda, inte koka! (kokar smeten kommer den att stelna), tills den tjocknat något, ca 15 minuter. Ta ur vaniljstång och rör i glykos. Lägg i blötlagda gelatinblad om du valt att ha med det, rör försiktigt tills de har lösts upp, ställ sedan in smeten i kylen och låt den bli helt kall. Minst 5 timmar. Helst över natten.
Kör i glassmaskin till krämig glass, ca 40-45 minuter. Jag serverade den här glassen till ett inkokt päron, kaksmulor och kolasås (1 dl muscovadosocker kokas med 1 dl grädde, låt svalna)
Vi drack
Det var jättegott!!!
