- Hem /
- skribenter /
- Anette Rosvall /
Allt passar till bearnaise!
Allt passar till bearnaise!

Allt passar till bearnaise!
Till det goda lunchvinet från Sydafrika, Swartland och Mullineux Wines. som du kan läsa mer om hos Sofia Ander, fick vi en redig fredagsbiff. Och trots att det bara var torsdag och måltiden var rustik och enkel, så var den gränsen till himmelsk. På Griffin Steakhouse vet de hur en grill skall hanteras och vi fick en grillad flankstek med underbar koldoftande yta och med lagom rosa mitt, pommesfritten var så där knapriga, heta, lagom salta och nyfriterade och såsen, en bearniase visste exakt var den satt. Vi kom att prata om vikten av en riktigt god sås till det grillade. Och därför kära vänner tänkte jag ge er mitt allra bästa recept på en bearnaisesås.
Det här är en helt underbar variant som görs på med rosmarin i stället för dragon och brynt smör, och ja, det är så gott så att tårarna rinner ner för kinderna och tårna krullar sig av välbehag. Dessutom passar den här såsen till det mesta som du slänger på grillen. Så unna dig själv en hemrörd bea ikväll!
Happy friday folks!
Anettes brynta rosmarinbea
3 äggulor
en liten finhackad schalottenlök
minst 1+1 msk riktigt finhackad färsk rosmarin
1 dl vitvinsvinäger
250 gram osaltat smör
salt och svartpeppar från kvarnen
börja med att ta fram alla dina ingredienser, de skall vara rumstempererade (annars är det lättare att alltihopa skär sig och du får börja om från början)
Lägg lök hälften av rosmarinen och vinäger i en kastrull, reducera (dvs koka) tills 1/3 del av vätskan är kvar, sila vätskan och låt den bli ljummen. Smält smöret och ställ åt sidan ett tag. Fixa ett vattenbad, lägg äggulorna och vinägerblandningen i en skål och vispa dem över det varma vattnet. Vispa tills gulorna är fluffiga först då tar du bort Nu tar du bort skålen och ställer den på bänken – gärna med en disktrasa under så att den inte far omkring. Vispa ner den smälta ljumna smöret i en tunn stråle i äggfluffet. Vispa tills ägg och smöret bildar en emulsion, dvs binder sig ordentligt och blir tjockt och fluffigt. När det är klart är det dags att krydda med salt, peppar från kvarnen och resten av den finhackade rosmarinen. Servera till grillat!


