Gå till startsidan
  • Skribenter
  • Guide
  • Recept
  • Topplistor
  • Artiklar
Google Translate
Gå till sök sidan

DinVinguide.se är en guide för människor som har mat, dryck, vin och livsnjutning som intressen. Våra namnkunniga skribenter inspirerar, utbildar och rapporterar om trender, nyheter och traditioner inom vinvärlden.

Välkommen till DinVinguide.se!

Kontakt

info@dinvinguide.seInstagramFacebook

Information

  • Skribenter
  • Guide
  • Recept
  • Topplistor
  • Artiklar

Följ oss

2026 © Copyright - DinVinguide.se

Byggd med ♥ av Capace Media

  • Hem
  • /
  • skribenter
  • /
  • Anders Levander
  • /
  • Baroloskolan – Produttori del Barbaresco

3 september 2019

Baroloskolan – Produttori del Barbaresco

Hösten med sina mustiga aromer och kortare dagar är i antågande. När jag tänker på hösten så tänker jag även på Piemonte med sin vinskatt. Vad passar bättre till vilt, svamp och rotfrukter. Jo - viner gjorda på druvan nebbiolo. Produttori del Barbaresco har år efter år givit oss några av de mest prisvärda vinerna från just byn Barbaresco. Läs Baroloskolan - Produttori del Barbaresco som under september lanserar några av sina cru viner på Systembolaget
Baroloskolan – Produttori del Barbaresco
Bild från dinvinguide

Anders Levander

Anders är redaktör för Wine Publishing och ansvarig för det skrivna. Fokusområden är Italien, Frankrike och Tyskland.Två böcker har hittills producerats, vilka handlar om Chablis- och Languedocs viner
  • Bild på Baroloskolan del 1 – Världens bästa viner BAROLO & BARBARESCO
    Anders Levander
    14 januari 2014

    Baroloskolan del 1 – Världens bästa viner BAROLO & BARBARESCO

    Läs hela artikeln
  • Bild på Baroloskolan – årgång 2012 & 2013
    Anders Levander
    17 maj 2016

    Baroloskolan – årgång 2012 & 2013

    Maraton i provning av Barolo och Barbaresco är precis avslutad i Alba. Baroloskolan var där och provade igenom årgångarna 2012 och 2013.

    Läs hela artikeln
  • Baroloskolan - Gaja är i stan
    Anders Levander
    31 maj 2016

    Baroloskolan – Gaja är i stan

    Stockholm har besökts av en av vinvärldens stora ikoner - Gaja. Det var Gaja som en gång i tiden satte Barbaresco på vinkartan i världen.

    Läs hela artikeln