Gå till startsidan
  • Skribenter
  • Guide
  • Recept
  • Topplistor
  • Artiklar
Google Translate
Gå till sök sidan

DinVinguide.se är en guide för människor som har mat, dryck, vin och livsnjutning som intressen. Våra namnkunniga skribenter inspirerar, utbildar och rapporterar om trender, nyheter och traditioner inom vinvärlden.

Välkommen till DinVinguide.se!

Kontakt

info@dinvinguide.seInstagramFacebook

Information

  • Skribenter
  • Guide
  • Recept
  • Topplistor
  • Artiklar

Följ oss

2026 © Copyright - DinVinguide.se

Byggd med ♥ av Capace Media

  • Hem
  • /
  • skribenter
  • /
  • Sofia Ander
  • /
  • Domaine Guillaume Armand – det nya Languedoc

27 november 2015

Domaine Guillaume Armand – det nya Languedoc

Det händer mycket i Languedoc. Det känns självklart, då det är Frankrikes största region. En ny generation vinmakare har börjat röra om i vinfaten. Domaine Guillaume Armand är en av dem.
Domaine Guillaume Armand – det nya Languedoc
Sofia Ander

Sofia Ander

Sofia Ander är värmländskan som under språkstudier i Barcelona, även upptäckte livets goda - vin. Vinintresset följde med hem och resulterade i flytt till Stockholm och sommelierstudier på Vinkällan
  • Bild på Languedoc – vinområdet som har allt. Del 1
    Anders Levander
    3 november 2015

    Languedoc – vinområdet som har allt. Del 1

    Languedoc är det franska vinets vagga med en historia på 2600 år. Det är märkligt att detta gigantiska vinområde inte har större genomslag i Sverige försäljningsmässigt. Kanske är det Languedocs image som haltar? DinVinguide.se fokuserar på ett av Frankrikes största vinområden under november månad.

    Läs hela artikeln
  • Bild på Languedoc Del 2
    Anders Levander
    10 november 2015

    Languedoc Del 2

    Languedoc är ett av världens största vinområden men kan kännas lite anonymt. I denna artikel, som är andra delen i en beskrivning av området, fokuserar DinVinguide.se på områdena Pic Saint Loup och Monpeyroux.

    Läs hela artikeln
  • Bild på Languedoc imponerar – Kvalitet till lågt pris
    Anders Levander
    2 september 2013

    Languedoc imponerar – Kvalitet till lågt pris

    Läs hela artikeln