- Hem /
- skribenter /
- Karoline Nordefors /
Kockens Tips från Jacob Davidsson – Gubbröra deluxe
Kockens Tips från Jacob Davidsson – Gubbröra deluxe
Kockens Tips från Jacob Davidsson – Gubbröra deluxe
Jag gillar att leka med klassiska svenska smaker eller klassiska rätter, omarbeta och presentera dem på ett sätt som man oftast inte brukar se dem. Här har jag valt en att göra en klassisk svensk rätt lite annorlunda. Jag har plockat ut de olika komponenterna i en gubbröra och satt ihop det som en förrätt. Passar perfekt att servera till midsommar om man vill hålla sig till de klassiska smakerna men samtidigt göra det lite annorlunda. På bilden ser du hackat ägg med gräslök- och citronmarinerad ansjovis, crème fraîche, syrad rödlök, kavring samt löjrom.
Gubbröra deluxe 5 port
Hackat Ägg:
5-6 ägg
Koka upp vatten och lägg i äggen när det kokar. Koka äggen 10-12 min ungefär. Spola i kallt vatten när de kokat klart. När de svalnat skala och hacka äggen.
Marinerad Ansjovis:
1 burk ansjovisfiléer
1 knippe gräslök
1 citron
salt
Häll av ansjovisen, spara spadet. Skär filérna i strimlor, cirka 1/2 cm breda. Smaka upp spadet med gräslök, citronsaft + zest och salt efter smak. Marinera, gärna ett dygn före servering.
Syrad Rödlök:
1 dl ättika
2 dl socker
3 dl vatten
3 små rödlökar
Skala rödlöken. Hyvla tunna ringar av rödlöken på mandolin. Koka upp ättika, socker och vatten. Lägg rödlöksringarna i den varma lagen och låt det svalna. Kan göras med fördel dagen innan.
Vispad Crème fraîche:
1 burk crème fraîche
Vispa crème fraîche tills den får en lätt och luftig konsistens, den ska bli någorlunda spritsbar. Fyll sedan i sprits.
Löjrom:
80 g löjrom
Häng löjromen dagen innan i kaffefilter och låt rinna av.
Montering:
Börja med sprida ut det hackade ägget, jag har valt att jobba i en rund ring som bilden visar. Fortsätt sedan med ansjovisen. Bryt kavringsbitar, fem stycken ungefär och placera ut med jämna mellanrum. Spritsa sedan toppar med crème fraîche. Strö ut den syrade löken och sedan löjrommen. Toppa sist med hackad gräslök.
Lycka till!
Jacob Davidsson kock Johannes Kök, Linköping
Twitter: @jDaavidsson
Instagram: jdaavidsson
Mail: jacobdav[@]hotmail.com


