- Hem /
- skribenter /
- Karoline Nordefors /
I BAREN intervju med Sean Eden, Bar Manager Tures Brasserie och Bar Stockholm
I BAREN intervju med Sean Eden, Bar Manager Tures Brasserie och Bar Stockholm

I BAREN intervju med Sean Eden, Bar Manager Tures Brasserie och Bar Stockholm
Tillsammans med fem professionella bartenders och en hemmafixare publicerar jag I BAREN. Här kommer de få fritt spelutrymme och tipsa om vad som helst som rör bartenderyrket. Bartendrarna är utspridda över Sverige och har en varierande bakgrund, allt för att du ska få spännande tips på olika nivåer.
Namn: Sean Edward Eden
Ålder: 31
Nuvarande arbetsplats: Tures Brasserie & Bar
Instagram: @Sean_eden och @turesbrasseriebar
Varför arbetar du som bartender?
Finns inget annat yrke likt detta. Man utvecklas konstant, nya trender dyker upp samt gamla kommer
tillbaka. Man står aldrig still i utvecklingen som Bartender.
Vad är roligast i ditt jobb?
Den sociala delen är klart givande. En av mina största passioner är när gäster testar cocktails som dom aldrig tidigare skulle vågat sig på. Dom är ju som sagt min bollplank när det kommer till utveckling av nya recept. Men det absolut roligast är att kunna få ge gästen en wow-upplevelse genom att servera en så “simpel” drink som t.ex Hendrick´s gin och tonic. Jag arbetar där med att förhöja smakupplevelse av botanicals som används vid tillverkningen av gin. I över ett års tid har jag serverat Hendrick´s gin och tonic med rosenblad, gurka och Fevertree tonic. Vill du veta mer om detta så har Tures Brasserie & Bar kört en Gin och Tonic-lista över ett år. Värt ett besök för ginälskare.
Vilken drink skulle du kunna dricka resten av livet?
Glenfarclas 40 Y.O
Vad är det mest komplicerade i drinkväg du gjort?
Flamberat rosmarin i chartreuse och absint. Toppad sedan med skakad Plymouth gin, lime juice och
sockerlag.
Märkligaste upplevelsen i ditt jobb?
Ja du, det var när en rullstolsbunden gäst kom in och drack några cocktails. Senare vid kvällen hittar
vi hans rullstol tom och gästen spårlöst försvunnen.
Favoritingrediens?
Chili
Vad imponerar du dina vänner med?
Eld!
Vad har du för framtidsvisioner?
Släppa en bok och driva en krog
Vart hittar du din inspiration?
I London är Nightjar värt att besöka och i Palma är Cappuccino ett vackert brasserie.
Vem ser du upp till i branschen?
Robbie på Nobis guld baren. Skön kille och är en Wikipedia när till kommer till cocktails och sprit.
Har du något på gång?
Nu på fredag släpper jag min nya cocktaillista och på söndag den 6/10 är det cocktailtävling på Pernod Richard. Där ska jag presentera en klassisk cocktail och därefter en egen version av samma cocktail. Tillsammans med en vän anordnar jag Fuck Cancer afterwork event den 25 oktober. Vi kommer att sälja Fuck Cancer armband alla dessa intäkter går till ung cancer fonden. Hela personalstyrkan kommer även donera all dricks från kvällen till fonden.
Kontakt:
sean.edward.eden[@]gmail.com
