- Hem /
- skribenter /
- Karoline Nordefors /
Fredagsreceptet med vintips – Carbonara med musslor och sidfläsk
Fredagsreceptet med vintips – Carbonara med musslor och sidfläsk
Fredagsreceptet med vintips – Carbonara med musslor och sidfläsk
Den här veckan är jag ute i god tid, du får fredagstipset redan idag! Jag älskar carbonara men tänkte att en kombination med musslor kunde vara en god variation. Här möter det salta fläsket de milda havssmakade musslorna och tillsammans med en god pasta blir det en smakrik middag. En idé jag fick i efterhand var att ersätta fläsket med en smakrik chorizo. Har tidigare gjort musselgryta med chorizo och det är rysligt gott med den starka korven. Prova om du vill, jag gör det nästa gång!
Carbonara med musslor och sidfläsk 4 port
1 kg blåmusslor, sköljda
1 gul lök, fint hackad
1 vitlöksklyfta, fint hackad
vitt vin eller fiskbuljong
200 g rökt eller rimmat fläsk, tärnat
300-400 g bandpasta
2 gula lökar, skalad och finhackade
2 vitlöksklyftor, finhackade
½ dl olja
1 knippe finhackad bladpersilja
4 ägg
1 dl vispgrädde
3 dl riven parmesan
Salt
Peppar
Borsta och skölj musslorna noga, släng bort de som inte genast sluter sig när du knackar dem i diskbänken. Fräs vitlöken och löken i smör eller olja. Häll i musslorna och fräs dem någon minut. Häll på en bottenskyla vitt vin eller fiskbuljong, lägg på ett lock och koka musslorna i 3–4 minuter eller tills de öppnat sig. Låt musslorna svalna och ta sedan ur dem ur skalen.
Koka pastan enligt anvisning på paketet. Stek fläsket knaprigt i en stekpanna och låt vitlöken och löken fräsa med mot slutet. Vispa samman ägg grädde och hälften av osten. Häll av vattnet från pastan och rör ner fläskblandningen. Rör ner äggblandningen och rör kraftigt till en krämig konsistens. Blanda pastan med musslor och persilja. Smaka av med salt och peppar. Servera direkt och strö över resten av osten.
Fredrik Schelin tipsar
Langlois-Chateau Vieilles Vignes (99001) Pris 169:-
Ursprungsland Frankrike, Loire


