Gå till startsidan
  • Skribenter
  • Guide
  • Recept
  • Topplistor
  • Artiklar
Google Translate
Gå till sök sidan

DinVinguide.se är en guide för människor som har mat, dryck, vin och livsnjutning som intressen. Våra namnkunniga skribenter inspirerar, utbildar och rapporterar om trender, nyheter och traditioner inom vinvärlden.

Välkommen till DinVinguide.se!

Kontakt

info@dinvinguide.seInstagramFacebook

Information

  • Skribenter
  • Guide
  • Recept
  • Topplistor
  • Artiklar

Följ oss

2026 © Copyright - DinVinguide.se

Byggd med ♥ av Capace Media

  • Hem
  • /
  • skribenter
  • /
  • Anette Rosvall
  • /
  • Friterade äppelringar med syrlig citron- och yoghurtglass samt självklart ett glas sött vin.

15 februari 2016

Friterade äppelringar med syrlig citron- och yoghurtglass samt självklart ett glas sött vin.

Om nu någon av er sitter där och är galet sugen på efterrätt idag, så får ni här ett riktigt smarrigt recept. Friterade äppelringar med sval, syrlig citron- och yoghurtglass, blir nästan som ett nyttigare alternativ till munkar. Självklart skall detta serveras då ringarna är alldeles nygjorda, lite ljumna så att glassen smälter lite granna. Det kräver dock lite framförhållning för glassen för den skall ju stå och frysa till sig lite granna. Och du! Glöm för all del inte det söta vinet till, kika här under i min lista för lite goda grejer till glaset.
Friterade äppelringar med syrlig citron- och yoghurtglass samt självklart ett glas sött vin.
Bild från dinvinguide

Anette Rosvall

Jag har givit ut ett tiotal kokböcker och ambitionen med dem är att recept och kokböcker skall inspirera människor till att vilja laga mat, äta och genom det hitta en glädje i både fest- och vardag.
  • Bild på Anettes citron- och yoghurtglass

    Anettes citron- och yoghurtglass

    Läs hela artikeln
  • Bild på Friterade äppelringar

    Friterade äppelringar

    Läs hela artikeln
  • Bild på Kvinnliga viner
    Sofia Ander
    8 februari 2016

    Kvinnliga viner

    Det sägs att kvinnor är bättre på att prova vin. Jag tänkte inte protestera mot det. Men göra bättre vin då? Det är inte omöjligt. Fast det är nog snarare en fråga om vinmakning, druvor och terroir. <br /> <br /> Hur fallet än är, så har jag valt ut några välgjorda och trevliga viner, där kvinnor står bakom de heliga dropparna. <br /> <br />

    Läs hela artikeln