Gör såhär:
1. Värm upp havremjölken fingervarmt. Smula sedan ner jäst. Rör om tills den löst upp sig.
2. Mortla kardemumma kärnor. Tillsammans med lite utav sockret. Vält sedan ned i havremjölken tillsammans med resten av sockret samt lite utav mjölet. Har du en kökshjälp är det att föredra till nästa steg!
3. Då jag föredrar att smöret inte smälts till mina bullar kan det med händerna bli lite kladdigt! Knåda ihop smöret med degen och tillsätt succecivt mjölet as you go och har du en mjölsikt? Use it!
Med köksmaskin, arbeta degen ca 10-15 minuter. För hand drygt 15-20.
4. Återplacera degen i sin bunke och täck med plastfolie samt en kökshandduk. Låt den jäsa i 30-60 minuter, helst mörkt och där det inte drar.
5. Sätt ugnen på 225 grader.
Väg degen på köksvåg och dela vikten på antal semlor du vill ha. Det här receptet är för cirka 15 normalstora semlor, men går såklart att dela i fler mindre, alternativt färre och större.
Väg upp deg till varje semla och rulla ihop de till en slät semelboll. På så vis blir de identiskt stora!
Låt de jäsa direkt på plåten mellan 30-60 minuter.
6. Pensla bullarna med kokosgrädde. Är grädden för tjock, späd den med ytterst lite havremjölk i taget. Rör noggrant om för att inte lämna klumpar.
Grädda bullarna i mitten av ugnen ca 8-10 minuter men ha lite koll ifall de bör sänkas.