Gå till startsidan
  • Skribenter
  • Guide
  • Recept
  • Topplistor
  • Artiklar
Google Translate
Gå till sök sidan

DinVinguide.se är en guide för människor som har mat, dryck, vin och livsnjutning som intressen. Våra namnkunniga skribenter inspirerar, utbildar och rapporterar om trender, nyheter och traditioner inom vinvärlden.

Välkommen till DinVinguide.se!

Kontakt

info@dinvinguide.seInstagramFacebook

Information

  • Skribenter
  • Guide
  • Recept
  • Topplistor
  • Artiklar

Följ oss

2026 © Copyright - DinVinguide.se

Byggd med ♥ av Capace Media

  • Hem
  • /
  • Recept
  • /
  • Rosa inkokta päron

Rosa inkokta päron

Rosa inkokta päron, är en vacker och delikat variant på de vanligare rödvinsinkokta.
    recept av
    Bild på Rosa inkokta päron

    Ingredienser

    • Rosa inkokta päron

    Övrigt:

    Instruktioner

    Blanda alla ingredienser till lagen i en stor kastrull och koka försiktigt tills allt socker smält. Skala päronen men behåll stjälken, lägg nu päronen i lagen och koka försiktigt i cirka 20 minuter. Päronen skall vara mjuka men hålla ihop.

    Tag upp päronen och lägg dem i en serveringsskål. Nu skall vinet koka ner så det blir simmigt och segt. Koka inte för hårt för då kan det brännas vid. Nej hav tålamod och låt det hela stå och småputtra tills du har en rosa sirap.

    Sila av kryddorna och häll sirapen över päronen och serverar hela härligheten med en klick lättvispad grädde eller lite vaniljglass.